Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Spoření, které má konkrétní cíl, je úspěšnější Spoření, které má konkrétní cíl, je úspěšnější
Spoření, které má konkrétní cíl, je úspěšnější

Spoření, které má konkrétní cíl, je úspěšnější

16.04.2012

Asi jen málokdo z nás si může říci, že je na tom tak dobře, že nepotřebuje šetřit. Naopak, většina z nás měla a má tužby, která tak říkajíc „něco stojí“, ať již se jedná o splnění pragmatických přání, jako je vlastní bydlení, vzdělání či automobil, anebo touha po naplnění osobních potřeb v podobě exotické dovolené, nového počítače nebo kola. Tyto věci si většinou nemůžeme dovolit z jedné výplaty a je třeba na ně nějakou dobu odkládat.

Co člověk, to asi jiná motivace ke spoření. Pokud se ale podíváme na hlavní důvody spoření u nás a v okolních evropských zemích, mezi tři nejčastější patří vytváření finanční rezervy pro neočekávané situace, šetření na koupi dražšího zboží, jako je automobil nebo elektrospotřebič, a spoření na dovolenou.

Data, která vyplynula z mezinárodního průzkumu ING Bank potvrzují, že si více než polovina Čechů (58 %) odkládá peníze na „horší časy“ a na pokrytí neočekávaných situací. Naplňují tím doporučení odborníků, kteří uvádějí, že ideální rezerva na pokrytí výdajů například pro případ ztráty zaměstnání by měla dosahovat šestinásobku měsíčního příjmu. V rámci evropských zemí deklaruje odkládání peněz na vytváření finanční rezervy 57 % dotazovaných.

Motivací pro spoření je také nákup dražšího zboží. Tento důvod uvedlo 38 % Evropanů a 35 % Čechů. Jen o něco méně lidí pak spoří na dovolenou.

Graf – Účely spoření

Dalšími důvody, které lidi vedou ke spoření a které se v průzkumu objevovaly častěji, byly renovace stávajícího bydlení, spoření na zálohu pro nákup nového bydlení nebo vlastní vzdělávání. V Čechách pak o něco častěji než v Evropě spoříme také pro své děti, ať už na jejich vzdělání nebo na snazší start do života. Na budoucnost svých potomků odkládá 29 % Čechů a 20 % Evropanů.

V zemích západní Evropy – v Německu, Nizozemí, Rakousku – se pak častěji spoří „jen tak“, bez konkrétního důvodu.

„Je zřejmé, že většina z těch, kteří si mohou spoření dovolit, také spoří, což je pozitivní zpráva, ať již je k tomu vede jakýkoliv důvod. Pokud je jím vytváření finančních rezerv pro neočekávané situace, je takové chování i velmi zodpovědné,“ uvádí Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

„Myslet na budoucnost je důležité. Věřím, že většina Čechů v produktivním věku, kteří mají práci, je schopna odkládat alespoň několik stokorun měsíčně. Důležité je pak také zvážit, jak s uspořenými penězi naložit. ING Bank jako odborník na spoření doporučuje převést peníze pryč z běžného účtu, kde svádějí k bezhlavému utrácení a navíc díky minimálnímu úročení ztrácejí na hodnotě. Dnešní finanční trh poskytuje řadu produktů. Nabízejí se například oblíbené spořicí účty s atraktivním úročením, jejichž zřízení a vedení je většinou zdarma. Můžete na ně ukládat kdykoliv a jakoukoliv částku a peníze máte dostupné pro případ nenadálé události a jejich potřeby,“ doplňuje Vaníček. Takové výhody nabízí například spořicí účet ING Konto.

Zdrojová data z průzkumu byla zjištěna v rámci projektu ING Bank Svět spoření.

Hodnocení: 9/10
Hlasovalo: 1
Hlasovat:
Tisknout článek