Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Risk je zisk. A při zhodnocování peněz to platí dvojnásob! Risk je zisk. A při zhodnocování peněz to platí dvojnásob!
Risk je zisk. A při zhodnocování peněz to platí dvojnásob!

Risk je zisk. A při zhodnocování peněz to platí dvojnásob!

Risk je zisk. A při zhodnocování peněz to platí dvojnásob!Patříte k těm, kdo mají rádi své jisté a do žádných rizik a dobrodružství se nepouštějí? Anebo jste typ, který vyhledává adrenalin, rád prozkoumává nové cesty a neotřelá řešení? Ať tak, nebo onak, rozhodnutí, která jsou do určité míry riskantní, člověk často dělá, aniž by si to vůbec uvědomil. Nepředvídatelné jsou například výsledky investice do dětí, do vzdělání, do dovolené, ale například i do nákupu elektroniky nebo bot. Někdy to vyjde, vložené peníze se vrátí i s úroky a vaše očekávání a představy se naplní beze zbytku, jindy může jít, pod vlivem okolností, o tu doslova nejhorší investici v životě.

Pro řadu lidí jsou finanční investice synonymem pro rizikový podnik. Při pohledu na výše zmíněné příklady – a určitě vás napadne i řada dalších z vlastní zkušenosti – je však jasné, že si člověk jen málokdy může být stoprocentně jist výsledkem. Risk je zisk – a ve světě financí to platí úplně stejně jako v životě. S rizikem totiž roste i šance na vyšší výnosy. Pokud se dnes úrokové sazby konzervativních spořicích produktů pohybují při hranici jednoho procenta, například s akciovými podílovými fondy můžete zhodnotit svůj vklad i o deset a více procent. Jistě, podstupujete při tom určitou míru rizika. Ale nestojí to za to?

Historická výkonnost fondu nám napoví mnohé o kvalitě správy fondu v minulém období.. Nikdo vám samozřejmě dopředu nezaručí určitý výnos, ale pokud jste ochotni tolerovat určité výkyvy na trzích a máte k dispozici úspory, které nebudete v nejbližší době potřebovat, je investice do podílových fondů v dlouhodobém horizontu velmi efektivním řešením.

Příkladem úspěšné dlouhodobé investice je například Fidelity Fond světových dividend, jehož portfolio manažer dokázal za rok 2014 investované prostředky investorům zhodnotit o 11,3%.  

Reálný příklad úspěšného fondu ING v čase –  zhodnocení v dlouhodobém horizontu. např. fond z nabídky ING Investic NN Fond světových akcií – Pokud by investor pravidelně investoval do tohoto fondu 1000 Kč měsíčně posledních 5 let a to od konce dubna 2010 do konce dubna 2015  souhrn jeho investic by dosáhl 60 000 Kč. Při zhodnocení 10,9, kterého tento fond NN Fond světových akcií skutečně dosáhl,  byla by na konci období hodnota jeho investice 89 581 Kč.)

Abyste však neměli pocit, že zmiňujeme jen samá pozitiva, je třeba přiznat, že investování je rizikový podnik a na některých titulech můžete za určitých okolností a v daném čase jistě i tratit. Jak případné ztráty minimalizovat?

  • Investice prostřednictvím podílových fondů – podílový fond se skládá z desítek, někdy i stovek titulů. Díky této diverzifikaci a pod vedením zkušeného portfolio manažera, který dokáže okamžitě reagovat na dění na kapitálových trzích, je riziko přílišných výkyvů podstatně mírnější.
  • Dlouhodobý horizont – investice v délce pěti a více let snáze odolává výkyvům trhu (volatilitě). Pokud se fond jednorázově dostane do ztráty, je velká šance, že se situace na trhu v průběhu následujících měsíců stabilizuje a vše se v dobré obrátí.
  • Pravidelné investice – pravidelné vklady jsou pro snížení rizika vhodnější než jednorázová investice. Pravidelnými vklady balancujete potenciální riziko a navíc vám každý předchozí vklad opakovaně vydělává. 
  • Diverzifikace – rozdělení financí do více investičních a spořicích nástrojů. I když je stávající výnos z akciových titulů více než lákavý, není moudré vsadit vše na jednu kartu. Disponibilní úspory by stále měly mít své místo například na vašem spořicím účtu, část úspor můžete přesunout například do stabilnějších dluhopisových strategií. A abychom dostáli tématu dnešního článku – risk je zisk – část našetřených peněz vložte do rizikovějších aktiv, jako jsou akciové fondy, a nechte je pracovat.

Pokud se vám naše rady zdají složité a ve světě investic se neorientujete, můžete si roli investora vyzkoušet s jednoduchým nástrojem ING Investice. V nabídce najdete šest podílových fondů s různou mírou rizika i investičním horizontem. Vyzkoušet si tak můžete jak polohu investora preferující menší míru rizika a zvolit dluhopisový fond , tak i odvážného akciového, který se již nebojí určité míry rizika. Rozhodnutí je jen na vás. Vše potřebné zařizujete a obsluhujete on-line, investovat můžete jednorázově či pravidelně už od 500 korun měsíčně. Vaše výnosy navíc nebudou zkráceny o vstupní a výstupní poplatky, protože ty jsou u ING Investic nulové.

Hodnocení: 1/10
Hlasovalo: 1
Hlasovat:
Tisknout článek