Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Komu zbývá na konci měsíce nejvíce peněz? Komu zbývá na konci měsíce nejvíce peněz?
Komu zbývá na konci měsíce nejvíce peněz?

Komu zbývá na konci měsíce nejvíce peněz?

10.05.2013

Mezinárodní průzkum ING Bank ukázal, že ve většině evropských zemí mají matky s dětmi, které s nimi žijí ve společné domácnosti, menší pravděpodobnost, že ušetří, než otcové a bezdětní muži a ženy. Přitom právě matky v loňském roce nejčastěji omezovaly své výdaje (75 %), a to nejvíce v oblasti zábavy a volnočasových aktivit nebo při nákupu oblečení a kosmetiky. Je vám tato situace povědomá?

Matky jsou na tom s potenciálem spoření hůře než bezdětné ženy. Jen 62 % matek má na konci měsíce nějaké peníze, které by mohly odložit stranou. Rodičovství však znamená zásah do rozpočtů rodin obecně. A tak i dotazovaní otcové mají v porovnání se svobodnými muži na konci měsíce nižší zůstatky a menší šanci uspořit.

Strážci rozpočtu

Strážci každodenních výdajů rodiny bývají většinou matky. Právě ony řeší nákupy potravin, oblečení, platby za volnočasové aktivity či zájmové kroužky dětí. Snaží se rodinu neošidit a dopřát jí vše potřebné, což se pak na konci měsíce odráží na jejich zůstatku. Na druhé straně jsou si vědomy možných rizik spojených s finančními problémy, proto se snaží omezovat výdaje v oblastech, které pro rodinu nejsou nezbytné. Tři ze čtyř matek s dětmi, které s nimi žijí ve společné domácnosti, v loňském roce omezily výdaje. Nejčastěji šetřily na volnočasových aktivitách a zábavě (59 %) a při nákupu oblečení a kosmetiky (56 %). V porovnání s tím se ve výdajích omezovalo 70 % bezdětných žen a 65 % mužů.

Hodnocení: 9/10
Hlasovalo: 1
Hlasovat:
Tisknout článek