Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Je důchod od státu zárukou? Je důchod od státu zárukou?
Je důchod od státu zárukou?

Je důchod od státu zárukou?

Tušíte, jak vysoký bude váš starobní důchod? Víte, podle jakých kritérií se vypočítává a že na něj nemusíte mít nárok automaticky? Že nevíte anebo máte o této problematice jen matné představy, protože se vás ještě netýká? Možná patříte k nemalé části lidí v produktivním věku, kteří si s více či méně vzdálenou budoucností hlavu příliš nelámou a starobní důchod je pro ně opředen řadou mýtů. Pojďme se na téma penzí podívat trochu blíž.

Je důchod od státu zárukou?

Minimální výše důchodu přiznaného v roce 2016 činí 3 210 korun. Průměrná výše vyplaceného starobního důchodu přitom v roce 2015 mírně překročila hranici 11 000 korun. Zatímco ženy pobíraly v průměru kolem 10 000, muži se pohybovali na úrovni necelých 12 300 korun. Je ale důležité si uvědomit, že na tuto částku nedosáhne každý a velká část spoluobčanů si chodí každý měsíc na poštu pro výrazně nižší částky. A teď ruku na srdce, je vám představa života s takovým příjmem příjemná?

Je zřejmé, že pokud se váš příjem v důchodu omezí na to, co vám dá stát, na velké vyskakování to nebude. Proto je více než vhodné začít včas uvažovat nad tím, jak si pojistit důstojný život ve stáří i jinak. Možností se nabízí řada, od pořízení vlastního bydlení přes nemovitost, kterou můžete pronajímat, až po klasické spoření, důchodové připojištění či investování do podílových fondů. Ideální je vždy kombinovat několik alternativ a nevsázet vše na jednu kartu, protože ta se může obrátit proti vám ve chvíli, kdy to bude nejméně vhodné.

Stále oblíbenějším, jednoduchým a transparentním nástrojem, který vám v dlouhodobém horizontu pomůže získat slušnou částku, je pravidelné investování do podílových fondů. Čas hraje v tomto případě ve váš prospěch, takže čím dříve začnete, tím vyšší je vaše šance na lepší výnos a zhodnocení úspor.

Spočítejte si, o kolik si můžete v budoucnu vylepšit svůj důchod. Stačí jít na naše webové stránky a použít kalkulačku.
Je to rozdíl, že? Pokud vám na konci měsíce zbývají na účtu nějaké peníze, pošlete je pracovat a vydělávat ve váš prospěch. Další modelové situace, které odpovídají vašim osobním potřebám a představám, si můžete spočítat na on-line důchodové kalkulačce na stránkách ingbank.cz.

Věděli jste, že...

 • Starobní důchod nemusí být automaticky přiznán každému?
  Musíte splnit dvě základní podmínky – dosáhnout zákonem stanoveného důchodového věku (nyní 63 let u mužů a 60 let u žen se dvěma dětmi) a potřebné doby pojištění (nyní 32 let).
  Na starobní důchod nemusejí dosáhnout například lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, jsou ve výkonu trestu nebo pracují ve formách práce, které se do důchodu nezapočítávají.
 • Práce na dohodu se nemusí vždy promítnout do počtu let pro výpočet nároku na důchod?
  Je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce.
  Dohoda o pracovní činnosti, jejíž součástí je účast na důchodovém pojištění, se do důchodu započítává, pokud nešlo o zaměstnání tzv. malého rozsahu s příjmem nižším než 2 500 Kč měsíčně.
  Činnost na dohodu o provedení práce, která proběhla do konce roku 2011, do důchodu vůbec započítat nelze, od ledna 2012 pak lze započítat měsíce, ve kterých zaměstnanec dosáhl z dohody příjmu vyššího než 10 000 korun.
 • Vpřípadě nezaměstnanosti se doba evidence na úřadu práce považuje za náhradní dobu pojištění?
  Pozor, tato doba se započítává pouze v zákonném rozsahu. Započítává se období, po které je vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a také doba, po niž se podpora neposkytuje, ale osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné.
 • Při častém marodění se vám důchod nesnižuje?
  Pokud jste během výkonu zaměstnání na neschopence, nemá to na délku doby, která se započítává do důchodu, vliv. Pokud navíc tato dočasná pracovní neschopnost spadá do rozhodného období, ze kterého se zjišťují výdělky pro výpočet důchodu, musí být z tohoto období vyloučena, což má na výši důchodu pozitivní dopad.

  Zdroj: ČSSZ, novinky.cz
Hodnocení: 8/10
Hlasovalo: 4
Hlasovat:
Tisknout článek