Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Projekt „Bankéři jdou do škol“ ukázal žákům, co jim hrozí na internetu Projekt „Bankéři jdou do škol“ ukázal žákům, co jim hrozí na internetu
Projekt „Bankéři jdou do škol“ ukázal žákům, co jim hrozí na internetu

Projekt „Bankéři jdou do škol“ ukázal žákům, co jim hrozí na internetu

Bankéři jdou do škol

V rámci osvětového projektu České bankovní asociace „Bankéři jdou do škol“ vrcholoví bankéři již počtvrté vyrazili mezi mladé lidi. Letos se zaměřili zejména na žáky osmých a devátých tříd základních škol. Mezi zúčastněnými nemohli chybět ani zástupci ING, kteří žákům představili mj. rizika používání internetu a zásady bezpečné práce s ním.

„Informace jsou to nejdůležitější, co máte k dispozici. Je proto potřeba s nimi nakládat opatrně. Dnes už je velmi jednoduché na internetu nasbírat o druhých podrobné informace, které jsou jednoduše zneužitelné. A zvlášť zranitelnou skupinou jsou děti na základních školách. Podobnými přednáškami je chceme varovat před nástrahami on-line světa, ať už v oblasti spravování vlastních financí nebo třeba i hraní her a sdílení na sociálních sítích. Ač se to nezdá, tyto oblasti mají v dnešní době mnoho společného, bohužel včetně rizik zneužití,“zdůrazňuje význam kybernetické bezpečnosti Karel Hladík, IMR specialista v ING Bank.

Česká veřejnost – alespoň podle výsledku indexu bezpečnosti, který pravidelně zpracovává Česká bankovní asociace – kyberbezpečnost stále ještě podceňuje, a to navzdory faktu, že současná generace vyrůstá v prostředí, ve kterém je běžné být on-line téměř neustále. I z toho důvodu se letošní ročník projektu zaměřil na žáky základních škol. Ti se v rámci přednášek seznámili se zásadami bezpečného chování na internetu a s riziky jeho používání. Od zkušených zástupců bank se taktéž prostřednictvím názorných příkladů dozvěděli, jaký význam má pravidelná změna hesel, zabezpečení počítače a mobilního telefonu nebo ochrana citlivých údajů, a naopak jaká rizika mohou plynout ze špatné identifikace podvodných webových stránek či z otevírání nevyžádaných e-mailů (phishing).

Zejména s rozvojem digitalizace kyberbezpečnost nabývá na významu. Platby kartou na internetu jsou dnes pro leckterého teenagera běžné, a je proto nutné znát všechny nástrahy jejího užívání. „Je důležité mladým lidem na základních školách ukázat, jaká rizika na ně na internetu číhají v souvislosti se správou vlastních financí. Mnozí z nich už mají své účty a platební karty, které využívají také k platbám na internetu. To s sebou bohužel přináší mnoho nástrah v oblasti zneužití osobních údajů. Stále proto zdůrazňuji, že základem je dávat své údaje pouze důvěryhodným třetím stranám a dodržovat nastavená pravidla platby přes internet. Před lákavým nákupem na pochybných stránkách je vždy potřeba si zdroj důkladně prověřit a nepodávat důvěrné informace na požádání,“ říká ke kyberbezpečnosti z hlediska platebních transakcí Jan Komínek, IT security officer v ING Bank.

Projekty jako „Bankéři jdou do škol“ jsou v dnešní době vyloženou nutností. Na internetu bohužel číhá mnoho rizik a je důležité, aby o nich měli povědomí i mladí lidé. Z tohoto důvodu se k podobným osvětovým projektům vždy ráda přidá i ING Bank.

Hodnocení: 9/10
Hlasovalo: 14
Hlasovat:
Tisknout článek