Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Hurá do školních lavic Hurá do školních lavic
Hurá do školních lavic

Hurá do školních lavic

Hurá do školních lavicUrčitě jste si povšimli, že na vás v průběhu roku číhá několik finančně náročných období, kdy se vašimi peněženkami prožene doslova uragán. Bezesporu mezi ně patří předvánoční čas spojený s nákupem dárků, ale také doba letních dovolených, kdy saháme hlouběji do kapsy. Pro rodiny s dětmi je pak výdajově složitější i začátek školního roku. Pojďme se podívat na pár tipů, jak toto období zvládnout snáze a bez finančních kolapsů.

Školní potřeby

  • Že bude vaše dítě potřebovat novou školní tašku, penál či další vybavení, tušíte většinou dříve než na konci srpna. Tyto věci je tedy vhodné nakoupit v předstihu a rozložit tak výdaje do více měsíců. V případě nákladnějších položek, jako je aktovka, zvažte nákup přes internet, kde lze oproti kamenným prodejnám ušetřit i desítky procent. Zvlášť budoucí prvňáčky určitě neurazíte, pokud dostanou svou první aktovku už k Vánocům nebo k narozeninám v průběhu roku.
  • I když jednotlivé položky nákupu v papírnictví často nestojí více než pár korun, v součtu vám může návštěva takového obchodu přinést výdaje až v řádu stovek. Připočteme-li k tomu nákup nových učebnic, může to pro řadu rodin znamenat citelný zásah do měsíčního rozpočtu. Počkejte proto na konkrétní požadavky školy a nenakupujte v předstihu zbytečné zásoby, které pak budou doma ležet ladem. Některé školy děti vybavují – především na prvním stupni – částí pomůcek samy ze sponzorských darů, případně je nakupují v průběhu roku z příspěvků do třídních fondů. Kupujte tedy jen to nejnutnější
  • Bačkory, cvičky, případně pár kousků nového podzimního oblečení nechte kvůli správné velikosti raději na poslední chvíli. Pokud netrváte na drahých značkových oděvech, vejdete se do několika stokorun.

Zájmové kroužky

  • Ceny vybraných zájmových kroužků či sportovních aktivit dnes už většinou dohledáte na webových stránkách příslušné instituce. Můžete tak začít plánovat a připravit se na případné vyšší náklady v předstihu. Většina organizací také vychází rodičům vstříc a platby za zájmové aktivity dělí po pololetích nebo je možné se s nimi domluvit i na jiné variantě splátkového kalendáře.
  • Potřebné vybavení jako hudební nástroj nebo sportovní náčiní lze na začátku řešit zapůjčením od příslušné organizace či od známých nebo nákupem vybavení z druhé ruky. Pokud bude děti daná aktivita bavit a vydrží u ní, můžete v průběhu roku začít šetřit na novou výbavu a odměnit jí děti při příležitosti jejich narozenin nebo Vánoc.

Suma sumárum jde v případě vybavení do školy i zájmových kroužků v naprosté většině o náklady, které lze dopředu odhadnout a připravit se na ně. Ať už nákupem v průběhu roku nebo odkládáním několika stokorun měsíčně stranou. O některé náklady se s vámi možná rádi podělí i prarodiče – stačí jim dát správný tip na vánoční dárek.

Motivujte děti kapesným

Zatím jsme zde ke spoření nabádali pouze vás, je ovšem vhodné k němu vést i vaši ratolest. Pravidelným kapesným, odměnami za pomoc v domácnosti nebo za vysvědčení či výdělkem z brigád mohou i děti nastřádat určitý obnos. Domluvte se s nimi, že se budou částí svých úspor podílet například na nákupu hokejové helmy, tenisové rakety nebo nové kytary. Pokud je do aktivit zapojíte i finančním příspěvkem, budou si svého vybavení víc vážit.

Z průzkumu ING Bank vyplynulo, že spoření v mládí má pozitivní vliv na finanční situaci v dospělosti Průměrná výše úspor u dotazovaných, kteří byli zvyklí v dětství spořit, byla výrazně vyšší než u těch, kdo nespořili. Úspory však lze vytvářet pouze tehdy, má-li dítě určitý příjem. Dohodněte se tedy se svým potomkem na vhodném režimu a snažte se ho dodržovat. Ať už půjde o drobné týdenní kapesné, vyšší měsíční částku anebo motivační kapesné za splnění předem domluvených úkolů a domácích prací, důležité je, aby se děti mohly na tento příjem spolehnout a naučily se s ním hospodařit.

Přejeme vám bezproblémový start do nového školního roku.

Hodnocení: 5/10
Hlasovalo: 1
Hlasovat:
Tisknout článek