Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Co když na trhy přijde medvěd? Co když na trhy přijde medvěd?
Co když na trhy přijde medvěd?

Co když na trhy přijde medvěd?

Konference pro investoryHlavní světové akciové trhy boří historická maxima a užívají si situace, kdy z pohledu potenciálního výnosu nemají konkurenci. Úrokové sazby jsou ve vyspělých zemích stále velmi nízko a i když se v některých případech od svého minima už odpoutaly, cesta vzhůru je stále velmi dlouhá.

Nic však netrvá věčně, ani růst akciových trhů. Korekce obvykle přichází velmi nečekaně a přesně v okamžiku, kdy si všichni říkají, že nic takového nemůže nastat. V tomto ohledu tak beze zbytku platí „je lepší být připraven, než překvapen“ a proto bychom vám rádi nabídli několik tipů, jak se chovat v okamžiku, kdy trhy zakolísají. Nemusí se hned jednat o tzv. medvědí trh (tj. situaci, kdy se trhy propadnou v krátkém období o 15-20% a na trzích převládne pesimistická nálada), ale i drobná korekce dokáže s nervovou soustavou investorů udělat pěkné rodeo a pokud nejste připraveni, můžete zbytečně přicházet o peníze.

Zkontrolujte si, zda je váš finanční plán a investiční horizont stále platný

Tohle je nejjednodušší a přitom nejvíce opomíjený krok. V dobrých dobách je velmi snadné zapomenout na to, jaké cíle si chci svými investicemi vlastně splnit. V okamžiku korekce je však potřeba celý plán znovu revidovat a ujistit se, že předpoklady a investiční horizont tohoto plánu jsou stále platné. Pokud jsou vaše cíle vzdálené více než 5 let, korekce by vás neměla příliš znervózňovat. Pokud jsou vaše cíle v horizontu 3-5 let, zvažte redukci části akciové pozice a přesun těchto prostředků do balancovaných fondů, nabízejících konzervativnější investiční profil. Pokud jsou vaše cíle blíže než 2-3 roky, redukujte pozici v čistě akciových fondech o něco více, než v předchozím případě. Stejně jako v případě pravidelných nákupů však platí, že opačný postup – tj. snižování nakoupené pozice – by mělo probíhat postupně a ne najednou v jedné transakci. Pokud se trhy rozkolísají, je totiž velmi snadné trefit dočasné (a krátkodobé) dno a s odstupem času byste si za takový prodej asi moc nepoděkovali.

Pokračujte v pravidelných investicích

Korekce či pokles akciových trhů je věc možná nepříjemná, ale úplně normální – jde o nedílnou součást každého ekonomického cyklu. Pokud je váš investiční horizont 5 let a více a současně máte v okamžiku tržní korekce nastavené pravidelné investice, nepřerušujte je. Investujete přece s výhledem delším, než je časový horizont jakékoliv korekce a pokud budete pravidelně investovat i nadále, využijete efektu „průměrování“ – s tím, jak trhy oslabují, stále stejná peněžní částka vám umožní nakupovat stále více podílových listů daného fondu a vy si tak vytváříte příjemný polštář pro okamžik, kdy se trhy zase otočí.

Zkontrolujte portfolio a vyřaďte málo výkonné fondy

Výkonnost jednotlivých položek vašeho portfolia určitě nebude stejná a bezpochyby najdete i takové, které dlouhodobě (zdůrazňujeme slovíčko dlouhodobě, protože v krátkém horizontu nemá cenu tuto úvahu dělat) nedosahují očekávaných výnosů. Zvažte, zda je na (nebo velmi blízko) maximu trhů z portfolia nevyřadit a zainvestovat místo nich do jiných instrumentů. Jejich „pod-výkon“ by se v případě delšího poklesu trhů jenom zvyšoval a zbytečně tak snižoval výnosnost vašeho portfolia.

Správná alokace do jednotlivých tříd aktiv je klíčem k výnosu portfolia

Mnoho studií v minulosti prokázalo, že výnosy portfolia jsou velmi závislé na správné alokaci vašich peněžních prostředků do jednotlivých tříd aktiv. Z celkového pohledu je tak rozdělení mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity a hotovost mnohem důležitější, než rozdělení mezi akcie velkých globálních společností a středně velkých firem. Máte-li správně a robustně nastavenou alokaci mezi jednotlivé třídy aktiv, vaše portfolio bude v okamžiku zakolísání trhů mnohem odolnější.

Vypněte zprávy v televizi

Největším nepřítelem každého investora je jeho vlastní mozek. Investování by v ideálním případě měla být činnost prostá všech emocí, ale realita je taková jen málokdy – každý z nás vnímá zprávy, sentiment a informace přicházející zvenčí a ty ovlivňují jeho rozhodování. Cílem médií je v poslední době spíše vzbudit zájem a vyprovokovat, než přinést objektivní a vyvážené zpravodajství. Situace, kdy se akciové trhy zakolísají nebo začnou korigovat růst (nyní již téměř 8letý), je pro jakékoliv médium ideální okamžik pro bombastické zpravodajství. Uvědomte si však, že jde o vaše peníze a reagovat na každou poplašnou zprávu v televizi není moudré. Jednak bude vždy přibarvená tak, aby vzbudila váš zájem, ale její reálný dopad může být mnohem menší. Současně s tím bude vždy referovat o událostech, které už byly – ve zprávách se téměř nikdy nedozvíte, co bude. Proto bude pro zdraví vaše a vašeho portfolia mnohem přínosnější, když si v klidu projdete všechny činnosti zmíněné výše a svoje portfolio „opevníte“ pro nepříznivé počasí. Nic totiž není starší, než dnešní zprávy.

Hodnocení: 8/10
Hlasovalo: 83
Hlasovat:
Tisknout článek