Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí nezklamala Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí nezklamala
Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí nezklamala

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí nezklamala

Česká ekonomika doposud v letošním roce meziročně vzrostla o 4,4 %, a dostala se tak mezi trojici nejrychleji rostoucích ekonomik v EU. To je příjemná změna, jelikož ještě před dvěma roky domácí ekonomika klesala a ve srovnání s řadou ostatních evropských zemí si vedla výrazně podprůměrně. Letošní růst ČR tak vyznívá velmi optimisticky a poslední čísla o vývoji ekonomiky za 3. čtvrtletí příznivý vývoj dále potvrzují.

K silnému růstu ve 3. čtvrtletí nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, který meziročně zrychlil o téměř 8 %. Situace se však dále zlepšovala i ve většině odvětví služeb a ve srovnání s předchozím čtvrtletím významněji rovněž ve stavebnictví. Z pohledu výdajů pokračoval ve 3. čtvrtletí solidní růst spotřeby domácností. Zvýšená chuť domácností utrácet souvisí s jejich  větší důvěrou v ekonomickou situaci a se zlepšujícím se vývojem na trhu práce. Velmi silně se ve 3. čtvrtletí také investovalo, což bylo částečně způsobeno dočerpáváním fondů EU z končícího programového období, příznivě se vyvíjela i  zahraniční poptávka a zrychlila i spotřeba vlády.

Struktura HDP tak naznačuje, že pozitivní ekonomický vývoj je patrný napříč celou domácí ekonomikou. Do kategorie nejrychleji rostoucích evropských zemí jsme se však v letošním roce dostali i díky některým jednorázovým vlivům. Mezi ně patří i zlepšený výběr daní z tabákových výrobků, který v loňském roce výrazně klesl a letos se po legislativních změnách opět stabilizoval. Dalším jednorázovým faktorem je v letošním roce právě intenzivní dočerpávání evropských fondů. Pokud bychom oba zmíněné faktory z letošního růstu HDP očistili, dostali bychom se k hodnotě kolem 3 %. A  růst mírně pod 3 % tak lze očekávat i příští rok, kdy tyto jednorázové faktory odezní. Stále by to však měl být jeden z těch vyšších v rámci zemí EU.

Struktura meziročního růstu HDP (pb, růst v %)

Struktura meziročního růstu HDP (pb, růst v %)

Pramen: ČSÚ
Rozdíl mezi hrubou přidanou hodnotou (HPH) a HDP ilustruje nadhodnocení HDP z titulu výběru daní z tabákových výrobků.

Hodnocení: 9/10
Hlasovalo: 1
Hlasovat:
Tisknout článek