Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

5 možností jak si poradit s kapesným pro děti 5 možností jak si poradit s kapesným pro děti
5 možností jak si poradit s kapesným pro děti

5 možností jak si poradit s kapesným pro děti

Kapesné pro dětiNějakou formu kapesného dává dětem asi sedm z deseti českých rodičů. Většinou tuto tradici dodržují ti, kteří v dětství sami nějaké kapesné dostávali. Chtějí tak dětem vštípit finanční zodpovědnost a povědomí o hodnotě peněz. Věří také, že pokud se jejich děti naučí zacházet s penězi už v dětství, usnadní jim to nakládání s financemi v dospělosti. A průzkum ING tyto úvahy potvrzuje.

Více než polovina lidí, kteří v dětství dostávali kapesné, má v dospělosti lepší kontrolu nad svými výdaji oproti těm, kteří žádné peníze nedostávali. Více než polovina jich pravidelně spoří, častěji si také odkládají na důchod. Tři čtvrtiny rodičů, kteří svým dětem dávají kapesné, mají pocit, že se díky tomu jejich děti cítí soběstačnější a lépe zvládají finanční plánování a hospodaření s penězi.

Jakou formu kapesného zvolit?

  • U dětí předškolního věku je vhodná forma občasného kapesného v podobě drobných mincí, které si mohou střádat do prasátka.
  • U školních dětí je dobré přejít na pravidelné kapesné – týdenní či měsíční – podle možností domácnosti. Pravidelnost kapesného simuluje do určité míry pravidelný příjem v dospělosti a učí děti plánování. Mohou si tak například spočítat, za jak dlouho si naspoří na vytouženou věc.
  • Další variantou je motivační kapesné, které děti dostávají za odměnu. Může jít o drobný obnos za lehčí domácí práce, za nějaký mimořádný výkon ve škole nebo mimoškolní zájmové činnosti anebo v pololetí a na konci školního roku za pěkné vysvědčení. Jeho smyslem je děti motivovat k dosažení předem stanovených cílů, díky kterým si mohou přilepšit do kasičky. Nemělo by ovšem nahradit pravidelné kapesné, ale spíše ho doplnit – podobně jako vaše bonusy a prémie v zaměstnání.
  • Někteří rodiče volí formu kapesného dle potřeby a jejich děti tak dostávají příslušné finanční obnosy na nákup konkrétních věcí, o které si řeknou nebo je potřebují. Výhodou je přehled o tom, co si děti za peníze kupují. Tato forma ovšem moc nepřispívá k samostatnosti, plánování a spořicím návykům.
  • Pro starší školáky, kteří jsou již alespoň do jisté míry odpovědní, je šikovným formátem „kapesného“ platební karta, kterou nabízí k běžnému účtu rodičů většina bankovních domů. Na kartě můžete nastavit limity pro výběr z bankomatu a pro platby u obchodníků a umožnit tak svým dětem, aby postoupily do další úrovně zacházení s penězi ve virtuálním světě. V dnešní době je to již standard a děti tuto zkušenost v dospělosti ocení. Vy tak získáte (díky internetovému bankovnictví) přehled o všech výběrech z karty a o platbách, takže budete moci svého potomka případně usměrnit.

Určitě s námi budete souhlasit, že je důležité, aby se děti naučily zacházet s penězi a aby se postupně a úměrně svému věku seznamovaly se stále složitějšími finančními nástroji – ať už z osobní zkušenosti nebo zprostředkovaně díky sdílené zkušenosti rodičů. Povídejte si se svými potomky o tom, jaké výdaje vaše rodina má, kolik měsíčně utratíte za jídlo, za jejich kroužky, kolik stojí návštěva kina nebo aquaparku, i o tom, s jakými finančními produkty se budou v dospělém životě potkávat a jaké mají výhody i nevýhody.

A jedna rada na závěr. Pokud už dětem kapesné dáváte, nechte je, aby o svých penězích rozhodovaly samy. Je dobré vědět, za co peníze utrácejí, a nabídnout jim radu a pomoc či je případně vhodně nasměrovat. Pokud ale budou trvat na svém a rozhodnou se pro nákup podle vás nesmyslné hračky nebo obrovského pytle bonbonů, který byste jim sami nekoupili, nechte je. Jsou to jejich peníze. Ani vám by se nelíbilo, kdyby vám vaši potomci mluvili do nákupu nové kabelky nebo fotbalové permanentky.

Hodnocení: 9/10
Hlasovalo: 4
Hlasovat:
Tisknout článek