20.09.2012
20.09.2012
Už máš hotové úkoly? A už ses naučil ten dějepis na písemku? A co matika? Kolikrát jsme tato slova jako malí slyšeli a protáčeli znuděně oči. Až s postupem času a střetem s realitou života nám došlo, že vzdělání je velmi významným aspektem, který dokáže ovlivnit kvalitu našeho dalšího života. Už chápeme, proč po nás rodiče tak důrazně vyžadovali plnění školních povinností, a i my sami vyžadujeme totéž po svých dětech, protože víme, jak jim každá pomyslná "jednička" na vysvědčení usnadní život.
V dobách minulých jsme spoléhali na propracovaný, kvalitní, a hlavně bezplatný systém vzdělávání. Nicméně standardní vzdělání, jak se ukazuje v konkurenci se světem, v dnešní době již nestačí. Své pobočky u nás otevřela řada renomovaných soukromých škol, nabízejí se desítky doplňkových rekvalifikačních kurzů, vzdělávacích programů pro studenty i dospělé. Dalo by se říci, že vzdělávání je v módě. Doslova "hlad" informacích navíc podporuje zrychlené tempo života a rozvoj nových technologií.
Druhou stranou mince je ale fakt, že kvalitní vzdělání také něco stojí. A v některých případech ne málo. Pokud bude vaše zvídavé dítě trvat na soukromé vysoké škole, počítejte, že za pětileté studium utratíte řádově i několik stovek tisíc. Nemluvě o trendu poslední doby, zahraničních stážích. Taková zkušenost je v pravdě k "nezaplacení", ale vy na ni jednoho dne peníze potřebovat budete. Investice do vzdělání jsou nemalé, ale vyplatí se. Na tom se shodneme všichni. A hlavně, my Češi to víme. Podle průzkumu ING Bank spoříme na vzdělání svých dětí více než většina evropských národů. Nějaké prostředky, které plánuje v budoucnu použít na investice do jejich vzdělání, odkládá téměř třicet procent z nás. A to je oproti evropskému průměru téměř o 10 % více. Na vlastní vzdělání přitom spoříme stejně jako naši sousedé, tedy asi v jednom z deseti případů. Ženy pak myslí na zajištění kvalitního vzdělání pro děti více a odkládají častěji než muži. Zatímco u nejmladší věkové kategorie logicky převládá spoření na vlastní vzdělání (ve 43 % případů), u generace, která již má vlastní děti, je kladen důraz na zajištění jejich budoucnosti, a tedy i investice do jejich vzdělání.
Proto, aby bylo spoření efektivní a měli jste záruku, že na uspořené peníze nesáhnete, je dobré odkládat pravidelně určitou částku, kterou si váš rozpočet může dovolit, a to například na spořicí účet. Takovým je i ING Konto, které nabízí zřízení a vedení účtu zdarma, a navíc bude vaše peníze příjemně zhodnocovat o 1,75 % p.a. Pokud například začnete spořit svému miminku hned po narození pětistovku měsíčně, což je suma únosná pro většinu rodin, bude za 15 let na střední školu vybaveno částkou přes 100 tisíc korun, a to je již příjemný start a pomocná ruka při jeho studiích, nemyslíte?
Pokud již máte nějaký konkrétní cíl a vizi toho, na co a kolik potřebujete uspořit, je dobré neotálet a pustit se do spoření co nejdříve. Vyčkávání je nejčastější problém spojený se spořením. A například ve spojení s úsporami na důchod se nemusí vyplatit. Proto platí osvědčené rčení "čím dříve, tím lépe". Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou "nastartovat" pravidelné spoření a udržet správné tempo.