Přihlásit  

Víte, kolik získáváte anebo přeplácíte na úrocích?

11.03.2015

Dva Češi z deseti podle mezinárodního průzkumu ING Bank nevědí, jaký úrok splácejí ze svých dlužných částek. Povědomí o tom, jak se zhodnocují jejich úspory je o  něco vyšší. Zdá se, že důležitější jsou pro nás pozitivní zprávy, a ačkoliv je úrok z úvěru většinou výrazně vyšší než připisované úroky na úsporách, před vědomými výdaji a přeplácením úvěrů strkáme hlavu do písku.

A zbytek Evropy je na tom podobně – napříč kontinentem převažuje neznalost úvěrových úroků, zatímco s úroky z úspor, které jsou příjemným bonusem, je obeznámeno mnohem více Evropanů. Pozitivní ovšem je, že celkově Češi patří mezi lépe informované národy. Například v Belgii a Turecku je lidí, kteří se v úrocích svých finančních produktů neorientují, dvakrát více než u nás.

V čem se jednotlivé evropské země liší, jsou formy zadlužení. Pomineme-li hypoteční úvěry, sahají lidé v Čechách nejčastěji po osobní půjčce (asi čtvrtina z  nás), zatímco Lucemburčané řeší potřebu krytí zvláštních výdajů přečerpáním účtu a v Turecku dluží až polovina lidí formou kreditní karty.

Průzkum také ukázal, že se Evropané obecně raději zadlužují na kreditní kartě, než aby jednoduše přečerpali svůj účet, ačkoliv první varianta je většinou nákladnější. Může za to jednoduchost a dostupnost kreditní karty a často atraktivní bonusové programy.

Pozitivní zprávou na závěr je, že si více než 8 z 10 Evropanů uvědomuje, že finanční půjčka může velmi snadno vést k pádu do dluhové spirály. V podpoře tohoto tvrzení patří Češi dokonce na první příčku mezi evropskými státy.

A co vy? Vyznáte se v úrokových sazbách svých finančních produktů? Pokud ne, je čas to napravit. Neznalost úročení, zvláště v případě půjček, se Vám může pěkně prodražit.

Průzkum pro ING realizovala agentura Ipsos na přelomu října a  listopadu 2014 ve 13 zemích Evropy na vzorku 12 743 lidí.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.