Přihlásit  

Většina Čechů se neobejde bez hotovosti

18.05.2017

Většina Čechů se neobejde bez hotovosti

Moderní technologie ovlivňují náš život a proměňují i tak tradiční činnosti, jako je placení za zboží či služby. Bezhotovostní platba kartou představuje dnes v ČR velmi rozšířený způsob úhrady. Je rychlá a pohodlná a k její popularitě přispívá i rostoucí počet obchodníků, kteří karty přijímají. Z mezinárodního srovnání dokonce vyplývá, že Češi jsou ve využívání bezkontaktních karet rekordmany. Placení kartou (kreditní či debetní) se pro mnohé stalo každodenní rutinou. Další technologické možnosti, jako je např. bezkontaktní placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami či náramkem je zatím na počátku a teprve budoucnost ukáže, zda se stane masovou záležitostí.

Jedním z témat výzkumu „Mobile banking 2017“, který proběhl ve třinácti evropských zemích, proto bylo i používání hotovosti. Ukázalo se, že Češi patří mezi početnou skupinu Evropanů, která sice bezhotovostní způsob placení využívá ráda, na druhou stranu si ale nedovede představit, že by papírové peníze a kovové mince úplně odložila. Podobně jsou na tom Italové, Rakušané nebo Němci. Život zcela bez hotovosti si podle průzkumu nedokáže představit bezmála 82 % oslovených Čechů, a to i přesto, že většina z 15 000 oslovených respondentů dává přednost bezhotovostním platbám. Jen 16 % z nich totiž uvedlo, že u sebe obvykle mívá hotovost. Z průzkumu vyplývá, že lidé placení penězi výrazně omezují, což ale není nijak překvapivé. Stejně jako to, že bezhotovostním platbám dává přednost hlavně mladší generace. Zřídkakdy nebo nikdy u sebe nemá peníze 34 % oslovených Američanů a 21 % Evropanů.

Evropská centrální banka příští rok přestane vydávat bankovky v hodnotě 500 eur, což by podle ní mělo zabránit praní špinavých peněz a financování terorismu. Stažení bankovek vysoké nominální hodnoty přitom většinu Evropanů netrápí, pouze 6 % jich v průzkumu uvedlo, že by to mělo dopad na jejich finance. (Čechů jsme se obdobně dotazovali na ukončení existence bankovky v hodnotě 5 000,- Kč, počet lidí, na které by to mělo nějaký dopad, byl ještě nižší, pouze 4 %).

Země

Chtěli by platit vše bezhotovostně (%)

Jen výjimečně u sebe nosí hotovost (%)

Průměr za 13 zemí Evropy

34

21

Česká republika

36

16

Velká Británie

21

20

Nizozemsko

23

30

Rakousko

27

15

Lucembursko

28

24

Francie

30

35

Německo

30

10

Belgie

33

30

Španělsko

37

13

Rumunsko

38

14

Polsko

40

33

Itálie

41

19

Turecko

42

23

Austrálie

24

27

USA

38

34

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.