Přihlásit  

U nás dětem s penězi pomáhá Hravý Finančník

05.08.2016

Přestože si většina Čechů myslí, že financím rozumí, řada průzkumů ukázala, že s finanční gramotností to v naší kotlině není nijak růžové. Osvěta a vzdělání jsou tedy na místě, a to nejen mezi dospělými. Své opodstatnění mají i u dětí, které se v dnešní době dostávají do kontaktu s penězi už v útlém dětství. A právě děti jsou cílovou skupinou vzdělávacího projektu Finančník, který pořádá ING Bank na podporu finanční gramotnosti dětí a se kterým navštěvuje základní školy a dětské domovy už od roku 2015.

Otázka na rozjezd

Jak je nejrozumnější spořit? Dávat stranou, co mi na konci měsíce zbude, dávat stranou stále stejnou částku vždy po výplatě, anebo vůbec nespořit, protože to kvůli inflaci stejně nemá cenu? Tak vážení přátelé, bé je správně! A nyní si řekneme proč… Přijde vám ten dotaz jednoduchý? Je určen dětem v rámci zábavné kvízové hry Finančník, se kterou ING Bank v uplynulých dvou letech navštívila 50 škol a dětských domovů a potkala se s bezmála 1 200 dětmi.

Školy často stojí bezradně před otázkou, jak vyučovat finanční gramotnost. Děti jsou přitom svým otevřeným přístupem schopné a ochotné vstřebávat informace a rady velmi snadno. Pokud vzdělávání pojmete zábavnou formou, máte z poloviny vyhráno,“ říká Jindra Machačová, předsedkyně ING Bank fondu Nadace Terezy Maxové dětem, a dodává: „S naší kvízovou hrou Finančník děti zažijí během dvou vyučovacích hodin kopu zábavy a přitom vstřebají i nějaké to finanční ponaučení. Navštívili jsme už desítky škol a dětských domovů a od dětí i od pedagogů máme skvělé ohlasy. Do projektu se na dobrovolnické bázi zapojují naši zaměstnanci a já jsem ráda, že se jejich řady rozrůstají, stejně jako jejich zaujetí pro návštěvy škol a práci s dětmi a s Finančníkem.

Finančník má designově přitažlivou podobu malého kufříku s řadou kvízových otázek. Za správné odpovědi děti získají buď body, nebo repliky peněz. Cílem není ani tak vítězství, i když i to děti potěší, ale především uvedení dětí do světa financí a jejich zákonitostí. Peníze nejsou zas tak velká věda a děti se učí, že se při zacházení s nimi vyplatí selský rozum a přiměřená opatrnost.

Díky podpoře Nadace Terezy Maxové dětem jsme s Finančníkem uskutečnili několik návštěv i v dětských domovech. Ukazuje se, že děti jsou zde často samostatnější a mají o něco větší praktickou zkušenost s penězi. Na druhou stranu budou tyto děti s úderem 18. narozenin vystaveny syrové praxi života, a tak je pro ně orientace v základních finančních pojmech o to důležitější,“ dodává Jindra Machačová.

O tom, že se Finančník setkává na svých cestách s pozitivní odezvou, svědčí i reakce zástupců dětských domovů:

Vaši návštěvu hodnotíme velmi kladně. Hra byla pro děti zajímavá i přes poměrně velké věkové a vědomostní rozdíly. Myslíme si, že tyto vzdělávací aktivity je třeba cílit už na nejnižší věkovou skupinu dětí I. stupně ZŠ a pokračovat s nimi i dále. Pojetí finanční gramotnosti formou hry je pro děti zajímavé a zejména v dětských domovech jde o potřebnou věc. Dovednosti je třeba opakovat a vštěpovat je dětem do paměti, neboť v reálném životě to budou mít velmi těžké. Celkové shrnutí – SUPER.
Dětský domov Krnsko

Děkujeme za realizaci akce na téma finanční gramotnost. Program byl velmi zdařilý, dětem se líbilo i počasí nám přálo. Finanční hru jsme si zahráli v trávě na zahradě při sluníčku. Děti byly zpočátku nejisté, postupně se však do hry ponořily. Byla to pro ně spousta nových informací, jejichž význam jim byl vysvětlen. Přínosné to bylo i pro nás vychovatele.“
Dětský domov Cheb a Horní Slavkov

Nezapomínejte, že děti se učí i pozorováním svých vzorů, napodobováním chování rodičů a blízkých. Teoretická zkušenost a znalosti ze školy jsou jen základ, na kterém staví svou reálnou zkušenost až v rámci rodiny. Dětem pomůžete i tím, že jim dáte dobrý příklad a poodhalíte jim hospodaření své rodiny.

Další informace si můžete přečíst v dřívějším článku Hravý Finančník vtáhne děti do světa peněz.

Pokud vás Hravý Finančník zaujal a měli byste zájem si ho pozvat do vaší školy nebo dětského domova, kontaktujte, prosím, marketing@ing.cz.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.