Přihlásit  

Tondův deník, 9. díl: Cvičení dělá mistra

07.06.2016

Cvičení dělá mistra

Tondův deník investora, devátý díl

Známé přísloví z titulku jsem si vypůjčil, protože s ním plně souhlasím a i život mi mockrát potvrdil, že pokud chci něco dělat pořádně, je dobré se tomu věnovat naplno. Nedávno jsem kontroloval na stránkách ING Bank výkonnost svých fondů a to, jak si stojí moje investice. A v rámci procházení stránek na mě vyskočila pozvánka na plzeňský seminář Cesta investora. Do Plzně to nemám daleko, a tak ve mně začal hlodat červík zvědavosti a začal jsem spřádat plány. Myslím si, že jsem se o investicích od chvíle, kdy jsem s nimi začal, už ledacos naučil, ale utřídit si pojmy a třeba se dozvědět něco nového určitě neuškodí.

Zkusil jsem na fotbale přemluvit kamaráda Marka, aby jel se mnou. Pohyb ve finančním světě patří k jeho pracovním povinnostem, a tak s ním řeším otázky kolem investování. Nepochodil jsem, prý se mu nehodí termín a ani tematicky to pro něj není – asi by se tam nic nového nedozvěděl. Vypadalo to, že v tom zůstanu sám.

Doma jsem se zmínil ženě, že plánuji zajet do Plzně na seminář k investování. Překvapivě se toho hned chytila, a že pojede se mnou. Do investování se pustila také, takže se ráda něco dozví, a navíc můžeme spojit příjemné s užitečným a po semináři si v Plzni zajít někam na večeři nebo do divadla. Skvělý nápad, parťáka jsem měl a výhled na příjemně strávené odpoledne a večer také. Začal jsem se těšit.

Když se ohlédnu zpět, musím říct, že se moje představy naplnily do puntíku. Seminář byl pojat příjemně a srozumitelně. Zástupci ING Bank hovořili jak o obecných věcech, jako co jsou to podílové fondy a jaké jsou jejich výhody a rizika, tak srozumitelně vysvětlili i daňové zvýhodnění dlouhodobého investování nebo pravidla a rozdíly ve vstupních poplatcích u dluhopisových a akciových fondů. Většina věcí pro mě byla opáčkem, ale pěkně to všechno navazovalo, a tak jsem byl rád, že jsem si mohl ty základní informace setřídit v hlavě. Manželka si dělala poznámky do vytištěné prezentace, takže i ona si v tom zjevně našla své.

Součástí semináře byl i návod na založení fondů on-line a jejich obsluhu a kontrolu ve virtuálním prostředí. Představili nám i data z průzkumů o tom, jaké finanční potřeby Češi řeší, proč se pouštějí do investování a co jim v něm naopak brání. V tom jsem se teda našel, v úplných začátcích svého investování jsem se také potýkal se spoustou pochybností. Užitečné pro mě byly ukázky, kde hledat informace o investování a vývoji na trzích, a to jak na českých webových stránkách, tak i na těch zahraničních. Navíc jsme se dozvěděli, že ING Bank pravidelně pořádá online webináře ze světa investic, ve kterých mimo jiné v patnácti minutách představuje strategie jednotlivých fondů, komentuje jejich vývoje nebo třeba radí, jak se podílové fondy daní. A nemusíte nikam chodit.

Jasně, byl to seminář ING Bank, takže se část prezentace logicky točila kolem představení jejich podílových fondů (bez vstupních a výstupních poplatků) a ukázek z on-line prostředí, ve kterém je lze spravovat. Protože jsem jejich klient, byly pro mě zajímavé i tyto informace. Dozvěděl jsem se pár fíglů, díky nimž si mohu v internetovém bankovnictví nastavit sledování svých investic lépe než doteď.

Po skončení jsme se ženou podle plánu zašli na příjemnou večeři, kde jsme se mimo jiné shodli, že pro nás návštěva semináře měla smysl a že jsme si z něj oba něco odnesli. Vzpomněl jsem si na článek, který jsem nedávno četl a ve kterém známý guru ze světa byznysu Jonas Ridderstrale říkal, že „Z investic do poznání jsou nejbezpečnější a často i nejvyšší úroky“. Věřím tedy, že má dnešní investice do poznání se zúročí i v podobě lepšího zacházení s těmi finančními.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.