Přihlásit  

Tondův deník, 8. díl: Tajemství mojí ženy

04.05.2016

Tajemství mojí ženy

Tondův deník investora, osmý díl

Nejspíš už se vám stalo, že jste se ocitli v situaci, kdy jste rychle potřebovali větší sumu peněz, než jakou obvykle míváte v peněžence nebo na běžném účtu. Jak jste to řešili? Půjčili jste si, nebo jste sáhli do své pohotovostní rezervy? Máme pro vás tipy, jak takovou rezervu vytvořit a nakládat s ní.

Se ženou jsme spolu už pěkných pár let a myslel jsem si, že před sebou žádná tajemství nemáme, tedy alespoň nic zásadního. Ale to jsem se mýlil. Minulý týden jsme byli s kamarády v hospodě a mě málem vypadla čelist údivem, když se moje drahá polovička začala chlubit všem přítomným, jaká je úspěšná investorka. Prý si vede líp než já. Měla už trochu hladinku, a to se jí vždycky rozjede pusa víc, než by si asi přála. Když jsem se jí na to druhý den zeptal, přiznala, že skutečně už nějakou dobu pravidelně investuje.

Začala prý asi měsíc po mně. Lákalo ji to a chtěla si dokázat, že to taky zvládne. Poslední čtyři roky jí v práci pravidelně přidávají, a tak si mohla dovolit odkládat nějaké peníze stranou. A daří se jí prý docela dobře. Ale proč mi to neřekla? Chtěla mě překvapit a dopřát nám nějakou pěknou dovolenou, až na ni nastřádá, a taky prý šetří dětem na přilepšenou.

Mrzí mě, že se mi nesvěřila, to jo. Na druhou stranu jsem rád, že mám schopnou ženu, která nerozfofruje všechny peníze za nesmysly. Jen mojí ješitné chlapské povaze se trochu příčí, že se jí tak daří – a navíc bez většího přičinění. Já se snažím sledovat dění na trzích, radím se o každém kroku s Markem a ona v podstatě nic neřeší a jde to také.

Jasně, že jsem se s Markem musel o tyhle zprávy podělit. Je to můj osobní finanční poradce a kamarád v jedné osobě. „Poslouchej, před časem jsem někde četl, že nějaké osobní peníze si ulívá stranou a tají je před partnerem až třetina lidí, takže nemusíš klesat na duchu, nejsi v tom sám,“ povzbuzoval mě Marek. Ale jak to, že to všechno zvládá a v investicích se jí tak daří? Investovala do ING Podílových fondů stejně jako já, jen do jiných – jednoho konzervativnějšího (dluhopisového), druhého akciového. Od té doby na ně prakticky nesáhla, jenom tam každý měsíc posílá další vklady. „Podle toho, co mi tu říkáš, se tvoje žena chová z investorského pohledu velmi zkušeně. Nesází na jednu kartu a diverzifikuje do dvou fondů s rozdílným profilem, nepanikaří a neprodává, jakmile se na trzích něco šustne, a pravidelné investování jí taky mohu jen schválit,“ chválil Marek. Ženy prý mnohdy bývají úspěšné investorky. Častěji sice volí umírněnější, ne tak riskantní strategie, ale vynahrazují si to vytrvalostí, stabilitou a pečlivostí při výběru a držení investiční strategie.

Fajn, po pár dnech už jsem to všechno nějak vstřebal a snažím se na tom hledat pozitivní stránky. Manželčiny úspory nám pomohou krýt záda, takže nemusím být ve stresu z každé pohromy, kterých bylo v naší rodině v posledních měsících dost a dost. A navíc mám teď přímo v rodině parťáka, se kterým mohu svoje investiční úvahy probrat.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.