Přihlásit  

Tondův deník, 7. díl: Dovolená za všechny peníze

05.04.2016

Dovolená za všechny peníze

Tondův deník investora, sedmý díl

Nevím, jak to máte vy, ale u nás je s prvním jarním sluncem vždy na  pořadu dne letní dovolená. Žena je plánovací typ. I když se ji každý rok snažím přesvědčit, abychom počkali na last minute, nikdy se mi to nepovede a nejpozději v dubnu máme jasno, kde budeme trávit léto. Před lety jsme se domluvili, že budeme střídat dovolené v Čechách s pobyty u  moře. Letos to vychází na zahraniční dovolenou – a tady má tohle brzké plánování jednu výhodu. Člověk se může dopředu alespoň částečně připravit na vyšší výdaje.

Pojedeme autem do Itálie. Máme to tam rádi a dovolená se tam dá pořídit za rozumné peníze. I tak budeme muset dát dohromady kolem 50 tisíc, abychom zvládli všechny výdaje (na ubytování, cestu i pobyt na místě) a nemuseli přitom nějak škudlit. Část peněz půjde ze spořicího účtu, na který střádáme právě proto. S nečekanými výdaji na přelomu roku jsme ale úspory trochu provětrali, takže to na spořáku není tak růžové, jak jsme si původně malovali. Dohodli jsme se, že na těch pár měsíců do dovolené snížíme pravidelné vklady do investic a potom na podzim se do toho opřeme, a pokud to půjde, zkusíme tam naopak posílat víc. Před Vánocemi oba bereme tradiční odměny, tak z nich snad letos dorovnáme jarní „schodek“ v podílových fondech. Od dubna tedy budu do podílových fondů v ING posílat místo pravidelných dvou tisíc jen pět set korun. To by nám mělo do srpnové dovolené hodit šest tisíc, což pokryje zbývající dovolenkové výdaje. Jen ještě raději večer zavolám Markovi, kterého jsem pasoval na svého dvorního finančního rádce, jestli za snížení vkladů nehrozí nějaké sankce.

„Neboj se a klidně do toho jdi,“ uklidnil mě Marek hned z kraje. „K žádným pravidelným vkladům se při investování nezavazuješ a jejich výše je jen na tobě. Většina bank a investičních společností má stanovený minimální vklad, například 500 korun měsíčně. V případě ING je to dokonce jen stovka, což zvládneš hravě, i když zrovna potřebuješ stáhnout nějaké peníze na dovolenou. Stejně tak můžeš jednorázově vložit více peněz, pokud se třeba dostaneš k nějakému většímu obnosu peněz díky dědictví nebo prémiím, o kterých ses zmínil. Jsou to tvoje peníze a je jen na tobě, jak s nimi v rámci investic nakládáš, kdy je pošleš vydělávat anebo kdy je naopak stáhneš zpět.“

Jsem rád, že mi Marek moji úvahu potvrdil. Zdá se tak, že máme pro letošek vyřešeno. Nezbývá mi než doufat, že všechno klapne tak jak má, dovolená se vydaří a bude stát za ty drobné ústupky z původního spořicího plánu. A čestně slibuji, že se na podzim pochlapím a peníze z podílových fondů, které si teď „půjčím“ na dovolenou, do nich zase vložím zpět. Říká se, že sdílení finančních cílů s blízkými a přáteli (a to my za tu dobu, co se tu potkáváme, už jsme, že?) motivuje a zvyšuje šance na jejich dosažení. Tak uvidíme.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.