Přihlásit  

Tondův deník, 6. díl: Jáchyme, hoď to do stroje

07.03.2016

Jáchyme, hoď to do stroje

Tondův deník investora, šestý díl

Po finančních lapáliích z přelomu roku jsme už zase v klidu a v plně investiční náladě. Se ženou máme oba stabilní práci, která nás baví, a doufáme, že to tak i zůstane. Daří se nám odkládat každý měsíc pár stovek na spořicí účet a dva tisíce do ING Podílových fondů. Já mám navíc založené penzijko, na které mi přispívá zaměstnavatel. 

Zrovna nedávno jsem se nad tím zamyslel, nejspíš i kvůli tomu kolotoči z konce roku, kdy jsme byli nuceni vydat větší částku peněz a sáhnout do rezerv. Co když se nám takové věci budou dít častěji? Sejdou se nečekaná větší vydání, děti budou potřebovat peníze na studia nebo do začátku samostatného života, a i když si to pořád nechci připustit, my už taky nemládneme. A je mi jasné, že penze jenom ze státní podpory není žádný med. Syn se dostal na gymnázium, za což jsem samozřejmě rád, ale znamená to nejspíš pokračování studií na vysoké, což bude taky něco stát. Sice spoříme, ale bude to stačit? Na penzi, na studia a kdoví co ještě? A kolik bychom tak měli spořit, aby nás v budoucnu nic nezaskočilo a udrželi jsme si životní standard, na který jsme zvyklí?

Zřejmě jsem se do toho ponořil víc, než bylo zdrávo, protože si mojí zadumané nálady všiml na fotbálku i Marek. Řekl jsem mu, nad čím už pár dní přemýšlím, a on mě rychle uklidnil – něco takového umí kromě něj už jenom moje žena. Říkal, že moje obavy jsou normální, naopak by bylo divné, kdybych se finanční budoucností svojí rodiny nijak nezabýval. Prý se to stává i jemu. Když to na něj přijde, udělá si pořádek v papírech, účtech a finančních produktech, které má, a zjistí, jak na tom je.

Kromě toho mi poradil mi jednu věc, která mě zaujala. Stejně jako já investuje do ING Podílových fondů, a když si nedávno projížděl jejich stránky, všiml si, že mají na webu nové investiční kalkulačky. S nimi si prý snadno spočítám kolik měsíčně investovat, abych měl na konci tolik, kolik očekávám. Včera večer jsem si k tomu sedl a musím říct, že mě to bavilo. Na počítání mě moc neužije, ale díky kalkulačkám na webu ING Bank jsem si vyzkoušel nanečisto hned několik investičních situací během pár minut.

Nejdřív jsem zkusil kalkulátor pro zajištění na penzi. Je mi 40 a do ING Podílových fondů chci odkládat alespoň dva tisíce měsíčně. Kalkulačka dokonce zohlednila i moje penzijní připojištění, kde mám v současné době nastřádáno asi 120 tisíc. Sám si posílám 500 korun měsíčně a zaměstnavatel mi přispívá další pětistovku. Protože s ING Bank už investuji do Fidelity fondu světových dividend, zvolil jsem tuto možnost s očekávaným dlouhodobým výnosem kolem 5 %, abych neměl přehnaně velké oči. Pokud se mi podaří držet tento spořicí model i dál, s penzí by to nemuselo být tak špatný. Každý měsíc bych si mohl z úspor přilepšovat ke státnímu důchodu slušnými deseti tisíci po dobu patnácti let.

Ze zvědavosti jsem se podíval i na druhou kalkulačku k zajištění budoucnosti dětí. Pokud bych chtěl synátorovi našetřit za osm let, než půjde na vysokou, 150 000 korun, znamenalo by to při stejném očekávání 5% výnosu měsíční investici zhruba 1 270 korun. To v reálu znamená navýšení investic o tuto částku, respektive o vyšší, protože mám děti dvě. Takže se budeme muset do toho spoření opřít trochu víc. Zkusíme dětem odkládat dohromady 1 500 měsíčně, víc v tuto chvíli asi nezvládneme. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Oba dva mají zdravé ruce a chytré hlavy, takže se budou muset začít starat o svoji budoucnost taky trochu sami. Nějaká ta brigáda jim určitě neuškodí.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.