Přihlásit  

Tondův deník, 5. díl – Předčasný odprodej fondů

08.02.2016

Předčasný odprodej fondů

Tondův deník, 5. díl

Před koncem roku jsem měl dobrý pocit z toho, že se mi všechno daří: rodinné investice, které jsme vloni pořídili, se začaly rozmnožovat, bráchovi jsme s podílovými fondy pod stromečkem taky udělali radost. Ale jak se říká, nechval dne před večerem. Ani se mi nechce přiznávat, do jakých patálií a finančního presu jsme se dostali na samém sklonku roku. Musel jsem sáhnout na ING Podílové fondy a část jich prodat.

Manželka měla hned v prvním týdnu nového roku bouračku. Když mi to volala, pěkně ve mně hrklo. Naštěstí z toho vyvázla docela dobře, jen ruku měla tři týdny v sádře. Zato auto to odneslo parádně. Na první pohled to nevypadalo až tak zle, ale v servisu nám po prvním prozkoumání oznámili, že si máme připravit asi pětatřicet tisíc. Paráda. To se zrovna po Vánocích, kdy má člověk peněženku vyvětranou, moc nehodí. Ale auto potřebujeme.

Do toho přišla dcera s tím, že ji vybrali mezi nejlepší studenty, kteří mají šanci vyjet na tříměsíční výměnnou stáž do Anglie. „Tati, stojí to jen 30 tisíc, zbytek hradí škola. Viď, že mohu jet?“ oznámila mi sladkým hláskem. Prý jen 30 tisíc. Asi jí budu muset dát lekci o hodnotě peněz. Je zvyklá, že dostane všechno až pod nos. Ale probrali jsme to se ženou a shodli jsme se, že tahle zkušenost, která není jen studijní, se jí bude v životě hodit. Anglii jsme dali zelenou.

Zbývalo vyřešit, kde na to vzít. Na spořicím účtu jsme tolik neměli, a navíc jsme si chtěli nechat nějakou pohotovostní rezervu. Velkou část úspor jsme rozdělili právě do podílových fondů. Bylo rozhodnuto, sáhli jsme tam.

To, že jsem musel vybrat z ING Podílových fondů, už jsem nějak překousl. Od minulého týdne ale řeším jinou věc. Když jsem si začal dávat do kupy papíry k daňovému přiznání, narazil jsem na informaci o odvodech daně z příjmu z prodeje cenných papírů. Další téma pro mého zkušeného kámoše Marka.

Včera jsme se potkali na fotbálku. Prý jsem to vyčetl správně a výnos z prodeje cenných papírů skutečně podléhá zdanění. Osvobození se týká pouze dvou výjimek. Příjem z investic nemusí danit ten, kdo dodrží tzv. časový test, který je stanoven na tři roky. „V praxi to znamená, že cenné papíry nesmíš prodat dřív, než za tři roky od nákupu. Pak výnos z nich nedaníš,“ vysvětloval Marek. Trochu jsem znervózněl, protože jsem investice kupoval loni a tato výjimka se mě tedy netýká. Čeká mě asi další papírování a výdaj za daně. „Druhá úleva a osvobození od daní se týká těch, kteří cenné papíry prodali – byť v průběhu prvních tří let od nabytí – ale celková částka ze všech prodaných cenných papírů (tj. součet všech prodejních cen jednotlivých cenných papírů) nepřesáhla sto tisíc korun v jednom kalendářním roce,“ dodal Marek. Paráda, to jsem chtěl slyšet. Jsem z toho venku. Odprodával jsem padesátitisícovou investici, kterou jsem kupoval před rokem a nějaký výnos mi z toho přeci jen kápl, ale danit ho naštěstí nemusím. Díky, Marku. Co mě ale přeci jen na celé té hrozící daňové administrativě překvapilo, byla samotná povinnost něco „udělat“. V případě předčasného odprodeje dříve než za tři roky od nákupu nebo překročení ročního limitu 100 tisíc korun v objemu prodaných cenných papírů, je totiž třeba, stůj co stůj, podat daňové přiznání. A to bez ohledu na to, zda jsem dosáhl zisku nebo ztráty. To musí mít ty lidičky z finančního úřadu opravdu radost, když jsou zavalení i papíry, ze kterých jim nic nejde. Samotná daň ve výši 15 % se totiž platí jen ze zisku.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.