Přihlásit  

Tondův deník, 4. díl: Zadarmo ani kuře nehrabe

08.01.2016

Zadarmo ani kuře nehrabe

Tondův deník investora, 4. díl

Vánoce máme, chválabohu, za sebou. Ne, že bych je neměl rád, ale ten cvrkot okolo, než si to všechno sedne a dojde na ty opravdové svátky, to tedy nemusím. Co ale mohu, to je pochvala. Asi jako každý ješitný chlap. Mladší brácha měl radost z peněz, které dostal. Kupodivu ocenil i zvolenou formu – část peněz totiž dostal v podobě ING Podílových fondů. Prý je  v obraze, ze školy ví, o co jde, a  investice mu přijdou super. Je vidět, že jim ve škole do hlavy tlačí i celkem užitečný věci..

Silvestra jsme slavili s partou lidí okolo fotbalu. Pár chlapů, co se můžeme, společně s manželkami. Bylo to fajn, něco jsme pojedli, popili a hlavně dobře pokecali. Byl mezi nimi i Marek, kterého jsem pasoval do role svého osobního finančního poradce. Ptal se, jak dopadl vánoční dárek a jestli měl brácha radost. A jen tak mezi řečí pronesl, že je zvědavý, jak si za loňský rok vedly jeho investice a jestli mu tam po odečtení poplatků vůbec něco připíšou.

To mě zaujalo, hlavně ty poplatky. U ING Podílových fondů jsem četl, že žádné poplatky nejsou, tedy pokud si dobře pamatuju. „To je nesmysl,“ řekl Marek. „Nějaký správcovský poplatek musí mít i  v ING, z čeho by žili? Nebo čekáš, že tam ty fondy někdo řídí jen tak pro zábavu nebo pro tvoje krásné oči?“ Asi má pravdu, a tak jsem se zeptal, co to teda může obnášet, ty poplatky. Kolik mám čekat, že to z mých investic ukrojí? „To uvidíš brzy sám. Investiční správci posílají začátkem roku roční vyúčtování a tam to uvidíš jasně, kolik fond vydělal a kolik z toho činí správcovský poplatek,“ poučil mě Marek a pokračoval: „Pokud vím, ING Podílové fondy nemají vstupní a výstupní poplatky, což je fajn. U naprosté většiny fondů nějaký vstupní poplatek zaplatíš. Záleží na dynamice fondu – ty konzervativní dluhopisové mají většinou do dvou procent, ale u akciových zaplatíš třeba i pět procent z investované částky. A pak je tu výstupní poplatek, který platíš v případě předčasného odkupu.“

Už mi z toho šla hlava kolem, a to jsme ještě nebyli u toho nejdůležitějšího poplatku, který se týká mě. „Poplatek za správu si účtují úplně všichni. Je to určité procento z investice ve fondu, které používají na hrazení všech nákladů spojených s provozem, mzdami a podobně. U akciových fondů ho můžeš čekat kolem jednoho až jednoho a půl procenta, u dluhopisových by se měl držet pod jedním procentem,“ poučil mě Marek. Podle něj se poplatky za správu počítají do ceny podílového listu, což znamená, že výkonnost fondu se uvádí po odečtení poplatků. Pro moji laickou orientaci je to určitě lepší.

Povzdechl jsem si před Markem, že by možná bylo lepší nakupovat akcie přímo a vyhnout se tak zbytečným poplatkům. „No, to se teda mýlíš, kámo,“ vyvedl mě z omylu Marek. „Než by ses zorientoval ve všech informacích od jednotlivých společností a vybral tu správnou – a to s výrazně větším rizikem – strávil bys nad tím hodiny a  hodiny času. Nech pracovat odborníky a do ničeho takového se, prosím tě, nepouštěj.“

Jo, už pan Werich zpíval: „Ten dělá to a ten zas tohle,“ a asi na tom něco bude. Určitě je lepší investovat s poplatky než vůbec. Jsem zvědavý na svůj první výpis.. Na to, že jsem před půl rokem měl úspory obrazně řečeno v hrnečku na kredenci, jsem to s těmi investicemi pěkně rozjel.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.