Přihlásit  

Tondův deník, 3. díl: Královské dělení

04.12.2015

Královské dělení

Tondův deník investora, třetí díl

Tak máme za sebou další měsíc a koukám, že našim rodinným investicím se v dividendovém fondu vede docela pěkně. Mám radost a zdá se, že jsem vybral dobře. Poté, co mě Marek minule uklidnil, abych nevyšiloval z každého děsivě vypadajícího novinového titulku o pádu akcií, už jsem zase o kus dál a cítím se v investování jistější.

Blíží se Vánoce. Tohle období mám docela rád, teda až na vymýšlení dárků. A letos mi to ještě zkomplikovali tchán s tchýní, kteří chtějí našim mladým dát pod stromeček nějaké peníze. Prý jim doběhlo stavební spoření a o peníze už se nechtějí dál starat. Takže je to na nás: „Tady máte a dělejte, co umíte.“ S ženou jsme si říkali, že děcka jsou ve věku, kdy budou za pár let možná potřebovat nějakou tu korunu na studia, třeba na studijní pobyt v cizině, nebo se budou chtít podívat za hranice jen tak, na zkušenou. Naše investice v podílovém fondu se pěkně zhodnocují a bylo by pěkné takhle rozmnožit i  tenhle balík pro tu naši omladinu, ale popravdě nevím, jestli to není trochu risk. Ale od čeho mám Marka. Poradil minule, tak snad pomůže i teď. Zavolám mu a zítra zajdeme na pivko.

Když jsem Markovi v naší oblíbené hospůdce vylíčil, nad čím a proč váhám, na chvilku se zamyslel, pak se mě zeptal na pár věcí ohledně naší finanční situace a začal to sypat z rukávu: „No, já bych jednoznačně diverzifikoval,“ řekl mi. „A co si pod tím mám představit? Na mě musíš česky, kámo,“ chtěl jsem po něm vysvětlení. „Prostě bych nesázel všechno na jednu kartu. Dividendový fond chválím, to byl dobrý tah. Ale ten bych nechal pracovat dlouhodobě a dával tam pravidelné úložky třeba s cílem zajistit se na  důchod. Ovšem cpát tam další takový balík peněz by nebylo dvakrát rozumné. Podle tebe je reálné, že děti budou peníze potřebovat za čtyři nebo pět let, a  chtěl bys, aby vám to pomohlo utáhnout náklady na školu. A to je pro akcie docela krátký horizont – může se stát cokoliv a bylo by škoda o část peněz přijít.“

Zatím mi to zní rozumně, je fajn mít takového kámoše. Finanční poradenství za pár piv, to se vyplatí. Ale kam teda s penězi od tchánovců? „Sto padesát tisíc už je pěkná suma, takže bych ji rozdělil třeba fifty fifty. Půlku bych nechal na nějakém konzervativním produktu, klidně i na spořicím účtu, kde budou peníze rychle dostupné a kde máš jistotu, že o ně nepřijdeš. Anebo bych zkusil nějaké dluhopisy. Sice žádný velký výnos, ale aspoň něco. A na kratší horizont jsou vhodnější než akcie. Druhou půlku bych zainvestoval do nějakého dynamičtějšího fondu. Je dost pravděpodobné, že děti nebudou potřebovat všechny peníze najednou, takže druhá část bude mít na zhodnocování víc času. Tak proč jí nedat šanci?“

Jeho návrh se mi líbil, a tak jsem ho nadhodil doma, aby mi ho schválila i žena. Je pro, abychom využili všech možností. Peníze jsem rozdělil na tři díly. Třetina zůstane na spořáku, druhou pošleme do dluhopisového fondu a třetí do akcií. Protože jsem tak trochu konzerva a už mám investice otevřené u ING, tak jsem vybral další dva fondy taky od nich –  Fond světových dluhopisů s vysokým výnosem od Fidelity a Fond světových akcií od NN. Snad to bude stejně dobrá volba jako v případě dividendového fondu.

Tak, a mám to z krku. Děti dostanou pod stromeček komisionářskou smlouvu, což se v jejich očích bude minimálně ze začátku rovnat „měkkému dárku“. Na druhou stranu už jsou dost velké na to, aby věřily na Ježíška, i na to, aby dokázaly ocenit takovou finanční injekci do budoucna. A třeba je to časem přiměje začít se o své finance starat a zajímat se o svět investic. Bylo by fajn mít v rodině nějakého spojence.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.