Přihlásit  

Tondův deník, 2. díl: Investice jako manželství?

03.11.2015

Investice jako manželství?

Tondův deník, druhý díl

Paráda! Myslím, že mě investování bude bavit. Sice je to sotva pár týdnů, co jsem u ING zainvestoval do Fondu světových dividend, ale od té doby mi to leží v hlavě. Mám pocit, že se na mě najednou odevšad valí daleko víc informací o investování – jen po nich sáhnout. Nejspíš jsem na  to ale jen citlivější, protože už mě to taky vtáhlo. Přečetl jsem si pár článků, abych nebyl za Neználka, musím ale říct, že z některých pojmů moc moudrý nejsem. Zrovna včera se psalo: „Akciové trhy zažívají zvýšenou volatilitu“.  Co to je? Je to dobře, nebo špatně? Nebo třeba: „Propad čínských akcií táhne dolů burzy po celém světě“. Můj podílový fond investuje do akcií. Co jsem to zase udělal. Mám se bát?

Hledám, co to je. Wikipedie říká, že volatilita označuje míru kolísání hodnoty aktiva a že obecně se toto slovo používá k označení nestálosti či změny. No, to moc dobře nezní. Mám radši klidnější vody, velké změny ve mně jen probouzejí paniku. Teď to ale nevyřeším, za chvíli musím běžet na fotbal. Zkusím se zeptat Marka, který je studovaný ekonom. Snad mě trochu uklidní.

Když jsem to Markovi celý zadýchaný před tréninkem vyklopil a ptal jsem se ho, co jako s tím, jestli to mám odprodat, s úsměvem mě zarazil: „Nevyšiluj, Tondo, to je u investic normálka. Akcie prostě reagují na  to, co se na trhu děje. Nebude tak zle. Bublina kolem Číny za pár týdnů splaskne a zase se to začne srovnávat.“ Moc mě to neuklidnilo. Nevím, jak budu ženě vysvětlovat, že jsme během měsíce nebo dvou přišli třeba o dvacet procent. A  když už to nebude Čína, může přijít nějaký jiný průšvih, který se na akciích podepíše. „To máš sice pravdu, ale neinvestuješ přece na půl roku. Podívej se na to jako na manželství. Když sis Petru bral, taky jsi netušil, do čeho jdeš. Prostě jsi věřil a věříš, že investuješ energii do správné ženské, i když má občas blbou náladu, tváří se na  tebe jako vzteklý pes a k večeři dostaneš sotva chleba s máslem. Taky má takové ‚propady‘, časem ale přejdou, vyjasní se, a když na to koukneš z patra, tak celkově je to dobrý, ne?“

Přemýšlím nad tím, co jsem se vrátil zpátky z tréninku. Má vlastně pravdu, za těch patnáct let, co jsme se ženou spolu, jsme zažili řadu „propadů“. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych se jí kvůli tomu zbavil. Náš vztah se postupně vyvíjí a z toho, co do  něj investujeme, získáváme výhody oba. Najednou je mi to jasné. Stejně tak musím vydržet i u investování a nepanikařit z kdejakého titulku v novinách. Chce to trpělivost a tu já mám. Budou to asi ještě pěkný nervy, ale věřím, že když ne teď, tak za pár dalších měsíců se situace otočí a  já si na těch očekávaných pět procent zhodnocení nakonec sáhnu.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.