Přihlásit  

Tondův deník, 15. díl: Jak jsme to s ženou pěkně vybalancovali

19.12.2016

Jak jsme to s ženou pěkně vybalancovali

Tondův deník investora, patnáctý díl

Už jsem tu přiznal, že podzimní a zimní nečas nemám rád. Po čtvrté hodině se stmívá a nedostatek světla a slunce mě tlačí k televizi a monitoru počítače, odkud na mě září aspoň světlo obrazovky. Nesmysl, vím, ale nějak si to vysedávání u počítače omluvit musím, že?

Je pravda, že v tomto období zvládnu vyřešit spoustu restů, přečíst řadu zajímavých článků a dostanu se častěji i k bilancování nad financemi. Minulý týden jsem tak nakoupil podílové listy v novém ING Aria Lion Dynamic fondu. A také jsem zvládl projít všechna videa ze seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o investování a báli jste se zeptat, která mě vlastně k novým fondům od ING nedávno přivedla. Jsou prima – srozumitelná a zábavná do té míry, že i má žena se u mě zastavila a dívala se na některé díly se mnou. A to je co říct, protože je to právě ona, kdo mě od počítače většinou odhání.

Po zhlédnutí dokonce projevila zájem, že by se na nějaké nové fondy také ráda podívala, ale že prý musím s ní, kdyby něčemu nerozuměla. Osobně myslím, že je zdatná dost a jde jí spíš o psychickou podporu, ale proč ne. I když jsou to „její“ investice, v konečném důsledku jde o peníze celé rodiny.

Na rozdíl ode mě žena na své investice u ING nesáhla už pěkných pár měsíců, takže jsme měli šanci lépe zjistit, co udělá s úsporami čas. Oba jsme byli docela mile překvapeni. Na to, že je moje paní výrazně opatrnější než já, čemuž odpovídá i výběr fondů, si i ty její, konzervativnější, vedou poměrně slušně.

S ohledem na její opatrnost jsme se rozhodli podívat na fond ING Aria Lion Balanced, který už podle názvu balancuje portfolio mezi akciemi a dluhopisy. Je tedy vhodný pro lidi, kteří sice mají rádi své jisté, ale za možnost vyššího výnosu jsou ochotni do určité míry zařazovat do portfolia i rizikovější cenné papíry. Fond je v českých korunách, což je pro nás bezesporu výhoda, a v loňském roce dosáhl velmi slušného ročního výnosu 5,87 %.

Stejně jako u fondu ING Aria Lion Dynamic jde o fond fondů ve správě ING, který do svého portfolia nakupuje další akciové a dluhopisové fondy, které mají potenciál dobré výkonnosti. Zhruba 50 % fondu tvoří akcie, které by měly zajistit vyšší výnos, druhá polovina dluhopisových fondů pak takzvaně „kryje záda“ akciím a zajišťuje stabilitu fondu pro případ nenadálých výkyvů na akciových trzích.

Na škále rizikovosti je fond ING Aria Lion Balanced na 4. stupni ze 7, není tedy ani extrémně konzervativní, ale dynamicky smýšlející investor by se v něm asi také nenašel. Kousek od každého – zkrátka ideální pro mou ženu.

Z pohledu geografického tvoří největší podíl evropské a severoamerické akciové fondy, na druhé straně pak primárně dluhopisy velkých nadnárodních firem.

Žena vedle mě souhlasně pokyvuje, a když dočteme hlavní informační záložky, je rozhodnuta a rovnou si sedá k počítači a posílá první vklad do ING Aria Lion Balanced. „Udělala jsem si první vánoční radost,“ řekla a dodala: „Aspoň mám takhle ty peníze mimo dosah a neutratím je za blbosti.“ V tom s ní naprosto souhlasím. Zvlášť teď, v předvánočním čase, je lákadel všude spousta. A takto jsou peníze rozumně zaparkované, a ještě mají šanci na zhodnocení.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.