Přihlásit  

Tondův deník, 14. díl: Jak mě kompostování přivedlo k investování

01.11.2016

Jak mě kompostování přivedlo k investování

Tondův deník investora, čtrnáctý díl

Jsem jako medvěd. I když mám rád společnost i pohyb, se začátkem podzimu a prvními sychravými dny se stahuji do domácího brlohu. Omezuji návštěvy hospod i fotbalových tréninků, a čím jsem starší, tím je to horší. Není to ideál, ale jsem holt už takový. Říkám tomu, že nabírám energii na jaro, ale manželka se směje a opravuje mě, že s tím svým povalováním a nicneděláním spíš kompostuju.

Při jednom takovém podvečerním zahnívání, kdy jsem čekal, čím zajímavým mě pobaví jeden z komerčních televizních kanálů, se na obrazovce objevil krátký animovaný spot o investování, konkrétně o investičních profilech. Docela mě to pobavilo. Jednoduchá a názorná grafika, vtipná přirovnání i komentář pana Táborského, kterého mám rád, mě zvedly z lehu do sedu. A to je co říct.

Video končilo odkazem na stránky Podílových fondů, a protože jsem měl u sebe zrovna nastartovaný tablet, rovnou jsem mrknul, o co jde. „Všechno, co jste chtěli vědět o investování a báli jste se zeptat“, objevilo se hned nahoře. Stránka nabízí seriál animovaných spotů a ten, který jsem viděl v televizi, byl už třetí v pořadí. Mají představit svět investování začátečníkům a neznalcům a motivovat je k investicím do podílových fondů, které přinášejí šanci na lepší zhodnocení. To já už ale vím. Skouknul jsem předchozí dvě videa k tématu Jak zhodnotit peníze a Co je to podílový fond i průvodní texty. Videa jsou vážně povedená, určitě se vrátím, abych se podíval na další díly, které se budou postupně objevovat. Dole čtu, že sponzorem pořadu je ING. Aby ne, už jsem doma. Říkal jsem si, že mi ta grafika a oranžová barva něco připomínají.

To u mě vyvolalo myšlenku, že jsem se chtěl před časem podívat blíže na novou nabídku ING Podílových fondů, kterou jsem tehdy proběhl jenom tak letem světem. Z té základní mi byl už tenkrát sympatický fond ING Aria Lion Dynamic, který je pro odvážněji orientované investory a má díky svému portfoliu potenciál na slušné zhodnocení. Jde o fond fondů, což znamená, že do svého portfolia nenakupuje konkrétní tituly, ale další akciové či dluhopisové fondy, které mají dobrý výkonnostní potenciál.

Aria Lion Dynamic je lucemburský fond ve správě ING a je poskládán zhruba ze tří čtvrtin z akciových fondů a zbývající třetinu vykrývají dluhopisy, což je pro odvážný profil standardní proporce. Tomu odpovídá i pětka na škále rizikovosti fondu, což znamená, že fond bude náchylnější ke kolísání jeho hodnoty v časea investor, který si ho vybere, bude muset při občasných výkyvech držet nervy na uzdě. Co se týče portfolia je tento fond poměrně široce geograficky rozkročen, primárně nakupuje na hlavních světových trzích evropského a severoamerického kontinentu, část portfolia ale tvoří i fondy rozvíjejících se trhů a Japonska. Portfoliovému týmu se od jeho vzniku podařilo zhodnotit investice v tomto fondu o nadstandardních 11 %. To samozřejmě nezaručuje, že si fond povede stejně i v budoucnu. Ale určitou vypovídací hodnotu to má.

Myslím, že jsem se v prvním odhadu nemýlil a tento fond by pro mě mohl být dobrou alternativou pro rozšíření portfolia u ING. S nulovými vstupními poplatky a necelým 1,5 % manažerským poplatkem určitě stojí za vyzkoušení. 

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.