Přihlásit  

Tondův deník, 13. díl: Nový podzimní kabátek fondům sluší

05.10.2016

Nový podzimní kabátek fondům sluší

Tondův deník investora, třináctý díl

Už jsem se tu před časem přiznal, že dopisům a zprávám od bank a dalších institucí příliš pozornosti nevěnuji. Většinou jde o marketingové pobídky a v jejich případě jsem toho názoru, že pokud něco potřebuji a sháním, dokážu si to nejlepší najít sám. Nicméně na novou nabídku ING Podílových fondů jsem byl zvědavý už od léta, od chvíle, kdy ji banka avizovala. Takže když mi do e-mailové schránky přistála zpráva s jejím představením, tak neskončila na rozdíl od ostatních v koši. Druhý den jsem měl v rámci řešení plateb na počítači chvilku času, abych se podíval i na stránky ING.

Protože jsem klientem ING Bank už nějaký pátek a troufám si tvrdit, že jsem i celkem zdatný investor, orientace na stránkách mi nedělala žádný problém. A myslím, že přehlednost nabídky je srozumitelná i pro nově příchozí.

Základní nabídka čtyř profilových fondů je stále bez vstupních poplatků a s minimální investicí 100 Kč. Nabídka se sice trochu změnila, na druhou stranu je ale přehlednější svou strukturou, kdy jsou jednotlivé fondy postaveny pro konkrétní typy investorů (od opatrného až po dravého). Vybere si tak opravdu každý.

Díky „šoupátkům“ a nastavení třech základních parametrů si rychle každý předurčí svůj investiční profil a rovnou i fond, který by mohl odpovídat jeho investorskému naturelu. První fond, ING Aria Lion Moderate, je určen pro opatrné investory, kteří chtějí pro své peníze vyšší zhodnocení, než nabízejí spořicí účty, ale neradi příliš riskují. Další fond, s označením Balanced, je určen pro rozvážné investory, kteří preferují vyrovnanou investiční strategii a jsou ochotni přijmout riziko výkyvů na trzích, ale za to očekávají vyšší dlouhodobé zhodnocení. Fond s označením Dynamic si vyberou odvážní investoři, kteří chtějí své úspory výrazně zhodnotit ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, a jsou proto ochotni podstoupit riziko častějších výkyvů na finančních trzích. Poslední fond už se svým názvem Agressive napovídá, že bude ideální volbou pro dlouhodobé investování, kde si investor může dovolit i dynamickou strategii s většinou úspor vložených do akciových titulů, které mají sice velmi kolísavý charakter (tzv. volatilitu), ale mohou dosáhnout nadstandardního zhodnocení. Jednoduchá a jasná nabídka. To se mi líbí. A co víc, fondy v základní nabídce jsou již odborně namíchané zkušenými portfolio manažery, takže si člověk nemusí lámat hlavu nad tím, zda zrovna nakupovat spíš akcie nebo dluhopisy. Pokud bych s investováním začínal teď, myslím, že by mi sedl profil fondu pro vyvážené investory. Dnes už jsem dál a mnohem odvážnější. Daleko víc by se mi líbila šance na vyšší zhodnocení s fondem Dynamic. Přišel jsem se ale podívat hlavně na rozšířenou nabídku fondů od nových správců. Jsem zvědavý, co v ING vybrali.

Rozšířená nabídka spočívá ve 26 fondech od čtyř renomovaných správců. Dva z nich, Fidelity International a NN Investment Partners, jsou staří známí, kteří byli součástí i původní nabídky. Novinkou jsou top fondy od společností BlackRock a Franklin Templeton Investments. Všech 26 fondů je rozděleno podle jejich charakteru a rizikovosti do čtyř kategorií, od opatrného až po dravý investiční profil. To je dobrý nápad a méně zdatným investorům to usnadní orientaci. Pro opatrné investory jsou v nabídce, celkem logicky, fondy dluhopisové, například ten od BlackRocku, který investuje do dluhopisů v zemích tzv. asijských tygrů. Je docela zajímavá představa mít v portfoliu například čínské, indonézské nebo korejské dluhopisy. Rozvážný investor může sáhnout třeba
po fondu Fidelity Global High Yield, do kterého lze investovat v korunách a který nabízí šanci na zhodnocení prostřednictvím investic do firemních dluhopisů s vysokým výnosem napříč širokým spektrem regionů i sektorů. Já osobně mířím ještě o něco výš a líbí se mi například fond z nabídky pro odvážné – Fidelity Global Dividend. Oceňuji zde možnost investovat také již od stokoruny a líbí se mi dividendový mechanismus, kdy se výnosy, které fond získává z akcií v portfoliu, průběžně kumulují a zvyšují tak šanci na další zhodnocování úspor. Nejširší nabídka je pro dravce.

V dravém investičním profilu je velká část fondů úzce zaměřena buď na konkrétní region jako Čína, Indie, Latinská Amerika nebo na specifický sektor. Díky tomu si můžete vybrat podle toho, jestli věříte například v potenciál společností zaměřených na farmacii a biotechnologie, nebo naopak sektoru nových energií, kde fond investuje do společností zabývajících se alternativní energií, obnovitelnými zdroji a alternativními palivy. Sektorovým fondem je i BlackRock World Real Estate Securities, který cílí na sektor nemovitostí, nebo Franklin Technology, který se zaměřuje na společnosti jako jsou Facebook, Amazon.com nebo Microsoft. Koukám, že i v tomto profilu je zastoupen dividendový fond zaměřený na evropské akcie. Zajímavé. Až bude chvilka, musím se na něj podívat podrobněji.

Takže podtrženo sečteno, základní nabídka je spíše pro začátečníky a hlavními výhodami jsou nulové bankovní poplatky, minimální investice od 100 Kč a fakt, že si vybíráte z již namíchaných fondů od profesionálních portfolio manažerů.

Rozšířená nabídka je určená spíše pro ty z vás, kteří již nějaké zkušenosti s investováním v minulosti nasbírali. Vstupní poplatek u těchto je pouze 1 %, což je
u akciových a smíšených fondů nejnižší hodnota na trhu.

Za mě dobrý. Nová nabídka se mi líbí a určitě si tam najdu své favority. Jen potřebuji ještě chvilku času, abych si prostudoval informace k jednotlivým fondům.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.