Přihlásit  

Tondův deník, 12. Díl: Nejčastější chyby investora

05.09.2016

Nejčastější chyby investora

Tondův deník investora, dvanáctý díl

S koncem prázdnin se u nás pravidelně strhne uklízecí a třídicí mánie. I když obě děti už chodí na střední školu, manželka si tento očistný rituál neodpustí. Syn i dcera nastoupí do svých pokojů a třídí vše nepotřebné, připravují školní tašku a pomůcky, srovnávají a uklízejí prázdninový nepořádek, dokud není jejich matka spokojena. „Přeci se nebudou učit v takovém bordelu,“ říká. Umíte si představit tu náladu u nás. Radši tou dobou vyklízím pole. Letos jsem si zašel na zápas, a když jsem se večer vrátil z fotbálku domů, pokoje zářily čistotou, manželčina tvář měla spokojený výraz a otrávená dcera přede mě hodila několik brožur. V rámci úklidu narazila mezi školními věcmi na materiály, které vloni dostali na nějaké přednášce, a když jsem prý ten investor, může se mi to hodit.

Všechny tři brožurky se věnovaly investování – „Jak začít investovat“ (to už mám za sebou), „Jak vybrat správný fond“ (i tady už mám, díky kamarádu Markovi, nějaké povědomí) a „Nejčastější chyby investorů“. To mě zaujalo. Ne, že bych na něco podobného v minulosti už nenarazil, ale co se týče chyb a možných malérů s penězi, není opatrnosti nazbyt.

První chybou, před kterou publikace varuje, je skutečnost, že řada lidí jde do investování bez jasného investičního plánu. Určit si cíl a délku investování, rozumně rozložit peníze do různých typů investic a vzít v úvahu všechna možná rizika i vlastní ochotu je podstoupit by mělo být pro každého začínajícího investora klíčové. Myslím, že v tomhle si stojím docela dobře. Vím, kvůli čemu jsem se do investování pustil a že nejsem časově omezen, takže chci držet ideálně dlouhodobý horizont.

A s rozdělením portfolia mi Marek poradil také dobře – část v dluhopisových fondech, část v akciových a dividendových fondech a k tomu samozřejmě spořicí účet. Pro mě jako začátečníka optimální a dostačující kombinace.

Dalším omylem, kterého se investoři dopouštějí, je prý ukvapený nákup titulů jen podle výnosů z minulého období a mylné očekávání stejného vývoje výnosů i do budoucna. Jo, tady může být pro řadu investorů problém. Sám se také, celkem logicky, zajímám o to, jak si fond stojí a jak se mu v čase daří. A pokud se některému z nich v posledním roce či dvou výrazně daří, svádí to k představě, že to tak půjde i dál. Z našich sezení s Markem už ale vím, že člověk nesmí mít přehnaná očekávání a že musí počítat s určitou volatilitou neboli kolísáním trhu. Právě proto je dobré zvolit delší investiční horizont, ve kterém se občasné výkyvy ztratí. Pro začínajícího investora, jako jsem já, je také vhodnější investovat prostřednictvím fondů, a ne do jednotlivých titulů, kde je riziko ztráty výrazně větší.

Následující odstavec se věnuje navazujícímu tématu už zmíněné volatility a ukvapeného odkupu akcií. Píše se v něm, že emoce a zbrklost do investování nepatří. To se lehko řekne. Když ale vidíte, že vaše akcie náhle ztrácejí hodnotu, je snadné podlehnout panice. Asi půl roku poté, co jsem se do investování pustil, se mi stalo něco podobného. Od unáhleného odkupu mě tenkrát na poslední chvíli odradil Marek. Říkal, ať vydržím, že se to otočí. Ať vývoj svých fondů přestanu denně sledovat a nepodlehnu krátkodobému poklesu. Dnes mu musím dát za pravdu, celkem rychle jsem se dostal zpět na své a dnes si fond stojí už celkem slušně a začal i něco vydělávat.

Manželka volá, že je večeře, a tak už jenom zběžně projíždím další témata. Dát si pozor na „výhodné nabídky“ a nedůvěřovat bezmezně samozvaným finančním a investičním poradcům. Ve finále totiž můžete na různých skrytých a předplacených poplatcích tratit víc, než je vám milé. Tady je to jasné – je třeba vybírat renomované správce a číst podmínky. Já s ING Bank investuju bez vstupních a výstupních poplatků, což je pro mě dost transparentní a férové.

Posledních pár stránek si nechám na jindy. A brožuru si určitě schovám. Občas se hodí připomenout si, že i já se mohu mýlit, a je lepší poučit se z chyb druhých, než abych se takového kopance dopustil sám. Pokud jde o investice, mohl by být pro mě i mou rodinu dost bolestivý.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.