Přihlásit  

Tondův deník, 10. díl: Přiznávám, že zprávy od banky moc nečtu…

12.07.2016

Přiznávám, že zprávy od banky moc nečtu…

Tondův deník investora, desáty díl

Je čas na změny. Přiznávám, že zprávy od banky, které mi chodí do e-mailu nebo v rámci internetového bankovnictví, moc nečtu. A i když jsem jinak pečlivý a pořádkumilovný, tak v tomto případě předpokládám, že jsou to většinou výpisy, informace o odstávkách či změnách úrokových sazeb. Tedy z pohledu správy peněz nic extrémně důležitého nebo nic, co mohu osobně ovlivnit. Je mi jasné, že si tím zadělávám na problém, ale jsem už takový. Ještěže mám svoji ženu a zodpovědného kamaráda.

Minulý týden se mě kamarád Marek, můj osobní poradce a pomocník ve světě investic, zeptal, co prý říkám těm změnám v ING Podílových fondech. Vytřeštil jsem na něj oči. Prý přišla informace do schránek v internetovém bankovnictví. Tak to už je mi jasný, proč o ničem nevím.

Večer jsem sedl k počítači a prošel jsem si všechny nepřečtené zprávy. Bylo to tam. Přibudou nové fondy od Fidelity, a naopak bude ukončena nabídka těch od NN. Posílám pravidelně pětistovku do NN Fondu světových akcií, takže jsem rovnou zrušil nastavení trvalého příkazu. Fond si zatím nechám a uvidím, jak se bude chovat. Akcie mají v delším časovém horizontu potenciál, tak snad nějakou tu korunu ještě vydělá. Nových fondů od Fidelity je pět a budou k dispozici se vstupním poplatkem 1 %. V dopise se navíc píše, že od září přibydou další fondy s různými investičními strategiemi od dvou nových správců. To zní lákavě. Budu mít přes prázdniny nad čím přemýšlet a co studovat. Určitě se poradím i s Markem a v září se rozhodnu, do jakého nového fondu přesměruji peníze ze zrušeného NN fondu.

Manželka, která do ING Podílových fondů také investuje, v NN fondech peníze nemá. Těší se ale, že bude moci rozšířit svoje portfolio o nové fondy a shodli jsme se i na tom, že jednoprocentní poplatek je pro nás určitě přijatelný. Už se ve světě investic přeci jen nějaký ten den pohybujeme, a tak víme, že se poplatky u akciových fondů standardně pohybují kolem 2,5–4 %. Jedno procento na poplatku nám tak přijde jako velmi férová a výhodná nabídka. Navíc bude u ING i nadále možnost investovat do vybraných fondů bez poplatků.

Pro tentokrát jsem z toho vyvázl dobře. Nejspíš by se nic velkého nestalo, ale jsem rád, že jsem se o změnách v ING Podílových fondech dozvěděl včas a zařídil se podle toho. Mám rád ve věcech pořádek, zvlášť když jde o peníze. Teď už jsem jenom zvědavý, co přinese nová podzimní nabídka a kam mě v mé roli investora posune.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.