Přihlásit  

Tondův deník 1. díl: Hlava rodiny začíná konat

13.10.2015

Hlava rodiny začíná konat

Tondův deník, první díl

Jmenuju se Tonda a myslím, že jsem celkem normální chlap. Mám práci, ženu, dvě odrůstající děti a dům po rodičích. Až na pravidelné trápení se složenkami jsem doteď peníze nijak zvlášť neřešil. Všem těm věcem okolo moc nerozumím a ani mě to nebaví.

Jasně, máme nějaké ty pojistky a spoříme, jak se říká, pro „sichr“. Žena do mě ale poslední dobou začala hučet, že bychom se měli o peníze líp starat a začít investovat. A že jsem ta hlava rodiny, tak ať se starám a něco s tím dělám. Říkám jí, že moc čte a že to není tak jednoduchý, začít jen tak z ničeho nic investovat. Ale má pravdu, žena moje, že by se nám nějaká koruna navíc hodila, a pokud by ji uměly vydělat naše úspory, tak proč to nezkusit.

Na spořáku máme celkem slušný základ, ale úroky jsou už pár měsíců mizerný a na lepší časy se zatím podle všeho neblýská. Děcka půjdou za pár let z baráku a říkali jsme si, že bychom jim chtěli do  začátku trochu pomoct. Z nás budou za necelých dvacet let penzisti, a jak to tak vidím, se státním důchodem to na slušný živobytí nebude. Když nad tím vším tak přemýšlím, asi je nejvyšší čas začít se o ten náš pytlík zlaťáků starat, aby toho v něm cinkalo pokud možno víc.

Ale jak na to? Ptal jsem se chlapů v práci a na fotbale, spousta z nich to nějak řeší. Někteří už i investujou, ale jeden na to jde přes finančního poradce, což není nic pro mě, a druhý je studovaný ekonom, takže se v podobných věcech vyzná daleko líp než já. A  žádná konkrétní rada nepadla. V pár článcích, co mi podstrčila žena, píšou, že pro začínající investory je nejjednodušší investovat do podílových fondů. Vybavuju si, že nám z ING, kde máme spořicí konto, nedávno posílali nějakou nabídku, tak se na to mrknu a třeba mě něco osvítí.

Tak jsem to zkoukl a nevypadá to vůbec špatně. Webovky jsou přehledné, podíval jsem se na nějaká videa a udělal si test investičního profilu. Chci, abychom měli větší výnos než na spořáku, to je jasný, proto do toho jdu. Můžu si dovolit investovat klidně na pět let nebo i  na víc, a protože chci vyšší výnos, asi budu muset kousnout i nějaké to riziko, ale ne zase až moc. V testu mi vyšel Fond světových dividend od Fidelity. Akcie a dividendy, to mi zní jako dobrá kombinace. A roční výnos přes pět procent? Pokud to bude fungovat, budu spokojený. Pro začátek si tedy nechám s výběrem poradit a zkusím to s deseti tisíci, co to udělá. A domluvím se se ženou, že tam přesměrujeme i část našich pravidelných úložek na spořák.

A je to. ING Investice jsem založil, peníze už tam míří. Takže je ze mě investor, ha! Šlo to rychle a nebylo na tom nic tak těžkého. Při pročítání webovek jsem sice narazil na pár věcí, ve kterých si musím udělat jasno, třeba co je to ta volatilita, diverzifikace nebo riziková třída – zní mi to všechno dost podezřele –, ale na to bude čas někdy příště. Teď se jdu odměnit něčím dobrým z ledničky a pochlubit se chlapům z  fotbalu, že už mám zaděláno na slušný příjem v důchodu. Jo, jsem pašák, žena ze mě bude mít radost.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.