Přihlásit  

Proč se znovu vyplatí spořit

06.02.2019

Celková situace na trhu naznačuje, že se do popředí opět dostává téma úspor a spoření. Ekonomika roste, zvyšují se mzdy, zlepšují se podmínky na spořicím trhu. Ideální čas začít spořit, ať už na něco příjemného, třeba hezčí dovolenou nebo dárek pro někoho blízkého, ale není od věci zajistit se na případné horší časy. Vždyť makroekonomové upozorňují na to, že ekonomiky velkého počtu zemí běží již delší dobu na maximum, přehřívají se a roste obava ze zpomalení ekonomického růstu. S takovým výhledem se vyplatí znovu uvažovat o velikosti vlastních úspor, ať už v souvislosti s šetřením prostředků na stáří nebo pro případ vynucené změny práce a udržení životní úrovně v přechodném období.

Proč se tedy spořivost obecně vyplácí a proč se máme nad úsporami zamýšlet konkrétněji právě teď? Lidé často nastolují v domácnosti téma úspor až ve chvíli, kdy je k tomu donutí okolnosti. Může jít o ztrátu zaměstnání, snížení příjmů v rodině či nenadálé skokové zvýšení nákladů v podobě nové hypotéky, či leasingu za auto. 

Obecně je však vždy lepší mít vytvořené rezervy, na které se lze spolehnout v případě nenadálých výdajů či změn. 

Spoření s ING Bank

Abychom bohaté roky „neprojedli“

Konkrétně je vždy dobré sledovat dlouhodobou situaci a využít „bohatých“ let, kdy rodina disponuje vyššími příjmy k úsporám tak, abychom naše úspěšná období zcela „neprojedli“. Úspory je dobré načasovat tak, abychom se o ně mohli opřít v pravém okamžiku – při sníženém příjmu na mateřské dovolené, nebo při poklesu v podnikání v letech, kdy působí ekonomické recese.

Growth

Banky motivují ke spoření

Banky většinou ve chvíli, kdy se situace v ekonomice zhoršuje, začínají své klienty na situaci upozorňovat a motivovat ke spoření i zlepšenými podmínkami u svých spořicích produktů.

Ne všichni Češi ale vědí, jaké způsoby šetření jsou nejefektivnější. 

Podle studie ING Bank Češi a spoření si 73 % Čechů spoří prostřednictvím běžných účtů, které nabízejí často žádné, nebo jen minimální úročení, většina se navíc nevyhne bankovním poplatkům.

Spořicí účty se vyplatí

Oproti tomu spořicí účet představuje jednoduchý způsob, jak své prostředky zhodnocovat, a přitom je mít stále po ruce. Peníze jsou navíc v bezpečí, protože se uživatel nevystavuje riziku krádeže hotovosti a vklady až do výše 100 000 euro jsou ze zákona pojištěny. Spořicí účet nabízí často i srovnatelné úrokové sazby, jaké jsou např. v penzijních fondech. Obrovskou výhodou spořicích účtů je ale fakt, že si na ně klienti mohou peníze posílat kdykoliv a také je v případě potřeby během několika minut vybrat.

Spořit se tedy vyplatí vždy a zvýšenou pozornost je dobré tématu úspor věnovat vždy, kdy situace naznačuje celkovou nejistotu v ekonomice jako takové. Z ní pramení nejistota ohledně jistoty vlastního příjmu, případně celkových příjmů rodiny.
Právě dnes se začínáme dostávat do situace, kdy se nabídky spořicích úvěrů opět začínají vylepšovat a dává tak smysl přemýšlet o úsporách, případně o jejich přesunutí na výhodnější cílový účet.

5 důvodů pro Chytřejší spoření od ING Bank:

  • 1. Neplatíte vůbec žádné poplatky – za zřízení, správu, transakce ani za zrušení účtu
  • 2. Peníze vám jsou kdykoliv k dispozici
  • 3. Každý měsíc možnost vložit nových až 300 000 Kč na 2 % p. a. na 6 měsíců
  • 4. Akční nabídka platí pro stávající i nové klienty až do odvolání
  • 5. Účastnit se kampaně můžete po celou dobu trvání, ale i jednorázově

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.