Přihlásit  

Placení kartou na internetu dá vašemu nakupování nový rozměr. Nebojte se toho

08.02.2016

Přes internet se dá v dnešní době zaplatit téměř cokoliv. Počínaje rohlíkem, přes lego až po dovolenou. A bude čím dál složitější se tomuto trendu vyhnout. Že patříte k těm, kteří mají z on-line plateb špatný pocit? Bráníte se jim ze strachu, že by mohl vaše údaje někdo zneužít a ohrozit vaše konto? Jde o vážné téma. Přesto, pokud budete při placení v on-line prostředí dodržovat bezpečnostní pravidla, k obavám ze zneužití nebude důvod. Zde jsou naše konkrétní doporučení:

Nastavte si na kartě limity

Většina bank nabízí změnu limitů pro operace v rámci internetového bankovnictví. Nastavte si denní a měsíční limity pro platbu kartou nejen přes internet, ale také pro objem elektronických plateb vůbec. Pokud by někdy přece jen zneužití karty hrozilo, nemůže se stát, že přijdete o veškeré peníze v rámci jediné transakce a získáte více času na zablokování karty.

Prevencí proti zneužití účtu je rovněž udržování nižšího objemu peněz na účtu, ze kterého on-line platby kartou provádíte. Nechávejte si na něm pouze takovou finanční rezervu, která stačí na plánované pokrytí výdajů v daném měsíci, a zbytek peněz převeďte třeba na spořicí účet.

Plaťte v osvědčených e-shopech

Dávejte si dobrý pozor na věrohodnost e-shopů, v nichž nakupujete. Je dobré podívat se na recenze obchodu, zjistit, zda má na internetové stránce uveden kontakt na majitele, jestli jsou zde případně uvedeny kompletní obchodní podmínky a zda jsou pro vás srozumitelné. Pokud si ani potom nejste jisti, mohou vám napovědět stránky APEK.cz, které sdružují autorizované e-shopy se značkou Certifikovaný obchod, jež je zárukou dodržování pravidel bezproblémového nakupování. Pokud zde vybraný e-shop najdete, je to jistá záruka serióznosti a důvěryhodnosti obchodu.

Využívejte možnosti 3D-secure

Samozřejmostí by mělo být, že svou kartu máte pod kontrolou a nedáváte ji zbytečně z ruky. Pro některá starší schémata on-line plateb stačilo zadat číslo karty a třímístný CVV či CVC kód, který je uvedený na zadní straně karty. Pokud by si někdo kartu ofotil nebo opsal údaje, mohlo by dojít k jejímu zneužití. Renomované e-shopy a důvěryhodní dodavatelé dnes již používají bezpečný 3D-secure systém.

3D-secure je zatím nejspolehlivější systém ochrany. Ve chvíli platby vás aplikace přesměruje ze stránek obchodu na stránky banky, která je jediným subjektem, který má přístup k vašim údajům. Při každé internetové platbě vám banka navíc zašle SMS s ověřovacím kódem, bez kterého platba nebude dokončena. Kromě toho vám banka do vámi zvoleného e-mailu pošle potvrzující zprávu o provedené platbě, kterou se můžete v případě jakéhokoliv problému a podezření prokázat, ať už v bance či v e-shopu.

Máte stále pochybnosti? Pak nakupujte spíše v obchodech, které nabízejí možnost platby převodem, a postupujte stejně jako v případě jednorázového příkazu k úhradě v internetovém bankovnictví.

Mějte v mobilu uložené kontakty na banku

Konečně, důležitým předpokladem, který vám pomůže snížit riziko, je prevence. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, je dobré mít v telefonu uložené číslo na zákaznickou linku vaší banky spolu s kódem pro komunikaci s vaší finanční institucí. Ať už jde o cokoliv, pracovníci zákaznické linky vám pomohou všechny situace vyřešit.

Pokud se budete řídit výše uvedenými pravidly, snížíte riziko zneužití na minimum a nemusíte se používání platební karty v on-line světě bát. Užijte si komfortu a svobody, kterou on-line platby nabízejí. Držíme vám palce.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.