Přihlásit  

Placení kartou na internetu dá vašemu nakupování nový rozměr. Nebojte se toho

08.02.2016

Placení kartou na internetu dá vašemu nakupování nový rozměr. Nebojte se toho

Placení kartou na internetu dá vašemu nakupování nový rozměr. Nebojte se toho

Přes internet se dá v dnešní době zaplatit téměř cokoliv. Počínaje rohlíkem, přes lego až po dovolenou. A bude čím dál složitější se tomuto trendu vyhnout. Že patříte k těm, kteří mají z on-line plateb špatný pocit? Bráníte se jim ze strachu, že by mohl vaše údaje někdo zneužít a ohrozit vaše konto? Jde o vážné téma. Přesto, pokud budete při placení v on-line prostředí dodržovat bezpečnostní pravidla, k obavám ze zneužití nebude důvod. Zde jsou naše konkrétní doporučení:

Nastavte si na kartě limity

Většina bank nabízí změnu limitů pro operace v rámci internetového bankovnictví. Nastavte si denní a měsíční limity pro platbu kartou nejen přes internet, ale také pro objem elektronických plateb vůbec. Pokud by někdy přece jen zneužití karty hrozilo, nemůže se stát, že přijdete o veškeré peníze v rámci jediné transakce a získáte více času na zablokování karty.

Prevencí proti zneužití účtu je rovněž udržování nižšího objemu peněz na účtu, ze kterého on-line platby kartou provádíte. Nechávejte si na něm pouze takovou finanční rezervu, která stačí na plánované pokrytí výdajů v daném měsíci, a zbytek peněz převeďte třeba na spořicí účet.

Plaťte v osvědčených e-shopech

Dávejte si dobrý pozor na věrohodnost e-shopů, v nichž nakupujete. Je dobré podívat se na recenze obchodu, zjistit, zda má na internetové stránce uveden kontakt na majitele, jestli jsou zde případně uvedeny kompletní obchodní podmínky a zda jsou pro vás srozumitelné. Pokud si ani potom nejste jisti, mohou vám napovědět stránky APEK.cz, které sdružují autorizované e-shopy se značkou Certifikovaný obchod, jež je zárukou dodržování pravidel bezproblémového nakupování. Pokud zde vybraný e-shop najdete, je to jistá záruka serióznosti a důvěryhodnosti obchodu.

Využívejte možnosti 3D-secure

Samozřejmostí by mělo být, že svou kartu máte pod kontrolou a nedáváte ji zbytečně z ruky. Pro některá starší schémata on-line plateb stačilo zadat číslo karty a třímístný CVV či CVC kód, který je uvedený na zadní straně karty. Pokud by si někdo kartu ofotil nebo opsal údaje, mohlo by dojít k jejímu zneužití. Renomované e-shopy a důvěryhodní dodavatelé dnes již používají bezpečný 3D-secure systém.

3D-secure je zatím nejspolehlivější systém ochrany. Ve chvíli platby vás aplikace přesměruje ze stránek obchodu na stránky banky, která je jediným subjektem, který má přístup k vašim údajům. Při každé internetové platbě vám banka navíc zašle SMS s ověřovacím kódem, bez kterého platba nebude dokončena. Kromě toho vám banka do vámi zvoleného e-mailu pošle potvrzující zprávu o provedené platbě, kterou se můžete v případě jakéhokoliv problému a podezření prokázat, ať už v bance či v e-shopu.

Máte stále pochybnosti? Pak nakupujte spíše v obchodech, které nabízejí možnost platby převodem, a postupujte stejně jako v případě jednorázového příkazu k úhradě v internetovém bankovnictví.

Mějte v mobilu uložené kontakty na banku

Konečně, důležitým předpokladem, který vám pomůže snížit riziko, je prevence. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, je dobré mít v telefonu uložené číslo na zákaznickou linku vaší banky spolu s kódem pro komunikaci s vaší finanční institucí. Ať už jde o cokoliv, pracovníci zákaznické linky vám pomohou všechny situace vyřešit.

Pokud se budete řídit výše uvedenými pravidly, snížíte riziko zneužití na minimum a nemusíte se používání platební karty v on-line světě bát. Užijte si komfortu a svobody, kterou on-line platby nabízejí. Držíme vám palce.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.