Přihlásit  

Jen třetina Čechů se zajímá o úrokové sazby jiných bank

01.03.2013

Jen třetina Čechů se zajímá o úrokové sazby jiných bank

01.03.2013

Jen necelá třetina Čechů porovnává nabídky úrokových sazeb v různých bankách. Patříme tak lehce pod evropský průměr, kde se o  výši úročení v různých bankovních domech zajímá asi 40 % Evropanů. Údaje vyplývají z výsledků mezinárodního průzkumu ING Bank. Naopak, Češi častěji než zbytek starého kontinentu, deklarují vyšší povědomí o výši úročení svých úspor. Asi polovina z nás se však domnívá, že úrokové sazby jsou tak nízké, že se nevyplatí spořit. S tímto tvrzením nesouhlasí jen 34 % Čechů a 
37 % Evropanů.

Úrokové sazby různých bank porovnávají nejčastěji v Polsku (50 %), Turecku a Rumunsku. Naopak nejmenší zájem o alternativní nabídky jeví Nizozemci (22 %). "I přesto, že více než 70 % Čechů uvádí, že má povědomí o úročení svých úspor, jen třetina z nás porovnává nabídky úrokových sazeb různých bankovních domů. Neznalost neomlouvá, a nemohou se tedy divit, že se jejich finanční rezervy nezúročují podle jejich představ. Většina bank nabízí ke spořicím produktům i další služby jako termínované vklady nebo investice do podílových fondů, které pomohou dosáhnout na vyšší procenta úročení či výnosu," doplňuje Vaníček.

 

Graf – úroveň porovnávání úrokových sazeb v různých bankách v jednotlivých evropských zemích

Nízké úrokové sazby vnímají v rámci spoření jako nevýhodné nejčastěji Italové, Rakušané a  Slováci. Přes 60 % z nich souhlasí s tvrzením, že úrokové sazby jsou tak nízké, že se nevyplatí spořit. Pozitivní náhled na jejich výši mají naopak Poláci a Francouzi. V případě Čechů považuje současné úrokové sazby za nevýhodné 53 % populace. ."Rozčarování poloviny našich spoluobčanů z výše úrokových sazeb je na jednu stranu pochopitelné. Je ale potřeba zohlednit fakt, že i nízký výnos a jakákoliv forma spoření jsou vždy výhodnější, než když peníze leží ladem doma nebo na běžném účtu, kde z nich navíc ukrajují poplatky," komentuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR.

I přesto, že jsou úrokové sazby na svých dlouhodobých minimech, podle prosincového průzkumu ING Bank vyplývá, že 62 % dotazovaných spoří více než v dobách před poslední ekonomickou krizí. ING Bank jako odborník na spoření doporučuje myslet na více na budoucnost a spořit pravidelně i jen stokorunové položky. Například spořicí účty, jejichž zřízení a vedení je většinou zdarma, jsou lepší alternativou než běžný účet. Kromě toho, že z úspor neukrajují na poplatcích, nabízí i  zhodnocení, které je bezesporu vyšší než u peněz ležících na běžném účtu nebo doma v zásuvce a navíc nesvádějí k impulsivnímu utracení úspor.

Mezinárodní průzkum ING Bank je studií na téma spoření a výdajů, kterou v prosinci 2012 již podruhé realizovala společnost TNS Nipo ve 14 evropských zemích, na  reprezentativním vzorku 1 000 obyvatel v každé ze sledovaných zemí.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.