Přihlásit  

Je důchod od státu zárukou?

04.05.2016

Tušíte, jak vysoký bude váš starobní důchod? Víte, podle jakých kritérií se vypočítává a že na něj nemusíte mít nárok automaticky? Že nevíte anebo máte o této problematice jen matné představy, protože se vás ještě netýká? Možná patříte k nemalé části lidí v produktivním věku, kteří si s více či méně vzdálenou budoucností hlavu příliš nelámou a starobní důchod je pro ně opředen řadou mýtů. Pojďme se na téma penzí podívat trochu blíž.

Minimální výše důchodu přiznaného v roce 2016 činí 3 210 korun. Průměrná výše vyplaceného starobního důchodu přitom v roce 2015 mírně překročila hranici 11 000 korun. Zatímco ženy pobíraly v průměru kolem 10 000, muži se pohybovali na úrovni necelých 12 300 korun. Je ale důležité si uvědomit, že na tuto částku nedosáhne každý a velká část spoluobčanů si chodí každý měsíc na poštu pro výrazně nižší částky. A teď ruku na srdce, je vám představa života s takovým příjmem příjemná?

Je zřejmé, že pokud se váš příjem v důchodu omezí na to, co vám dá stát, na velké vyskakování to nebude. Proto je více než vhodné začít včas uvažovat nad tím, jak si pojistit důstojný život ve stáří i jinak. Možností se nabízí řada, od pořízení vlastního bydlení přes nemovitost, kterou můžete pronajímat, až po klasické spoření, důchodové připojištění či investování do podílových fondů. Ideální je vždy kombinovat několik alternativ a nevsázet vše na jednu kartu, protože ta se může obrátit proti vám ve chvíli, kdy to bude nejméně vhodné.

Stále oblíbenějším, jednoduchým a transparentním nástrojem, který vám v dlouhodobém horizontu pomůže získat slušnou částku, je pravidelné investování do podílových fondů. Čas hraje v tomto případě ve váš prospěch, takže čím dříve začnete, tím vyšší je vaše šance na lepší výnos a zhodnocení úspor.

Spočítejte si, o kolik si můžete v budoucnu vylepšit svůj důchod. Stačí jít na naše webové stránky a použít kalkulačku.
Je to rozdíl, že? Pokud vám na konci měsíce zbývají na účtu nějaké peníze, pošlete je pracovat a vydělávat ve váš prospěch. 

Věděli jste, že...

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.