Přihlásit  

Investiční zpravodaj duben 2019 - Honba za výnosem je opět tady

Ceny akcií i dluhopisů rostou

Centrální banky potvrdily svůl holubičí postoj (uvolněnou měnovou politiku), obchodní jednání mezi USA a  Čínou postupuje kupředu a stimulační opatření čínské vlády se vydařily. I jinde jsou vidět první známky, že se ekonomika probouzí ze svého zimního spánku. Holubičí postoj centrálních bank znovu oživil honbu za výnosem na finančních trzích, která tlačí nahoru akcie i dluhopisy. Zvýšili jsme váhu energetických akcií, protože si myslíme, že nárůst cen ropy není zatím zachycen v ziskových očekáváních analytiků energetického průmyslu. Naopak jsme snížili váhu finančních společností. Nízké úrokové sazby, ploché výnosové křivky a slabá aktivita na finačních trzích po korekci koncem roku 2018 nenahrávají ziskovosti bank.

Klíčové body:

  • Americká centrální banka (Fed) oznámila, že tento rok neplánuje zvýšit úrokové sazby
  • Obavy z obchodní války mezi USA a Čínou ustupují do pozadí, ale Evropa se může stát dalším cílem Trumpovy zahraniční politiky
  • Čínská ekonomika jeví po stimulačních opatřeních známky oživení
  • Dluhopisové výnosy se snižovaly a obzvláště v eurozóně se očekává, že zůstanou nízké po velmi dlouhou dobu
  • Honba za výnosem nutí investory podstupovat vyšší riziko

Optimismus akciových investorů roste

Pozitivní investiční nálada, především mezi akciovými investory, v posledních týdnech pokračovala. Obavy z recese, patrné koncem minulého roku, se odsunuly do ústranní. Nejdůležitější příčinou je změna rétoriky měnových politik velkých centrálních bank Fedu a ECB (Evropské centrální banky). Jako odpověď na zhoršující se ekonomická data a rizika plynoucí z Brexitu a obchodního napětí mezi USA a Čínou obě centrální banky začaly používat vyčkávací taktiku. Guvernéři Fedu už neočekávají zvyšování úrokových sazeb v tomto roce a ECB dokonce začala podporovat ekonomický růst. Tak flexibilní postoj, který značí, že jsou centrální banky přpraveny zakročit při náznacích zhoršujících se ekonomických dat, nebyl trhem očekáván.

Oproti lednu a únoru, kdy se dařilo především cyklickým akciím, se v březnu dostaly do popředí defenzivní a dividendové akcie. Těm se dařilo především díky slabším ekonomickým datům z USA a Evropy. Honba za výnosem nahrává aktivům s vyšším výnosem (jako jsou například dividendové akcie a dluhopisy s vysokým výnosem). Akcie ze segmentu nemovitostí například v březnu vyrostly o více než 5 %.

Ropa roste

Díky růstu cen ropy si dobře vedl i energetický sektor. Prosincové snížení produkce ropy ze strany ropného kartelu OPEC a Ruska je přísně dodržováno, zatímco obavy z přerušeného zásobování z Libyje, která trpí občanskou válkou, vytlačil cenu ropy nad $70 za barel. To je 30% nárůst od začátku roku. Očekávání analytiků jsou ale stále založeny na ropných cenách na konci roku 2018. Očekáváme další nárůst cen energetických akcií, které se stále nezotavily z propadu na konci minulého roku.

Inverzní výnosová křívka v tomto případě neznačí blížící se recesi

Inverzní výnosová křívka v tomto případě neznačí blížící se recesi

Opatrný přístup centrálních bank měl pozoruhodný dopad na dluhopisové trhy. Výnosy státních dluhopisů bezpečných přístavů, jako je USA a Německo, klesly ještě více vlivem nákupů defenzivnějších investorů, kteří vzali oznámení centrálních bank jako potvrzení zhoršujících se ekonomických podmínek. Výnos 10-letého německého státního dluhopisu se poprvé od října 2016 dostal do záporných čísel a v USA se poprvé od roku 2007 výnos 10-letého státního dluhopisu dostal pod výnos 3-měsíční státní pokladniční poukázky, i když pouze na krátkou dobu.

Výnos 10-letých státních dluhopisů

V minulosti taková inverzní výnosová křívka (výnos krátkodobých státních dluhopisů je vyšší než výnos dluhopisů dlouhodobých) byla často známkou začátku recese v USA. Investoři raději půjčují peníze na  krátkou dobu, což je znakem ztráty důvěry v budoucnost ekonomiky. V minulosti se výnosová křivka většinou obrátila ve chvíli vyšších dluhopisových výnosů, když centrální banka utáhla měnovou politiku, aby zastavila inflaci. To ale neplatí pro současnou situaci. Navíc dlouhodobé výnosy snižují strukturální faktory – velký objem držených státních dluhopisů centrálními bankami a nové regulace, které pobízí institucionální investory (pojišťovny a penzijní fondy), aby drželi větší množství státních dluhopisů.

Inverzní výnosová křivka tak nemusí být pro investory znamením okamžitého propadu finačních trhů. Když se naposledy 3-měsíční výnos dostal nad výnos 10-letý, index amerických akcií S&P 500 pokračoval v růstu další rok a půl.

Honba za výnosem nahrává dluhopisům s rizikovou přirážkou, jako jsou například korporátní dluhopisy s  vysokým výnosem, dluhopisy rozvíjejích se zemí a dluhopisy periferních zemí eurozóny, jako je například Itálie. Nižší výnosy státních dluhopisů vyspělých zemí učinily výnosnější státní dluhopisy rozvíjejících se zemí relativně atraktivnější.

Opatrné známky oživení ekonomiky

Negativní dopady obchodní války byly začátkem roku viditelné ve všech regionech a obzvláště tvrdě dopadly na aktivitu ve výrobním sektoru, který je silně závislý na exportu, například v zemích, jako je Německo. Sektor služeb, který je závislý především na domácím trhu, oslabil mnohem méně. V USA i většině zemí eurozóny se napjatý trh práce postaral o nevalný, ale přesto pozitivní ekonomický růst. Ekonomická čísla za první kvartál zatím nejsou známa, ale poslední předstihové ukazatele ukazují na stabilizaci nebo dokonce znovuobnovení růstu koncem prvního kvartálu.

Stimulační opatření čínské vlády začínají nést ovoce

Zlepšení v čínských datech vlivem nových stimulačních opatření zavdává důvod k optimismu. Oficiální index nákupních manažerů pro březen se zvýšil na 54 bodů (z 52,4 v únoru). Index pro sektor služeb (54,8) i  výrobní sektor (50,5) rostl více, než se očekávalo. Pro výrobní sektor to byl dokonce největší nárůst od  roku 2012. Indexy pro nové objednávky a nové exportní objednávky také rostly na nejvyšší úroveň za posledních 6 měsíců.

Růst čínského HDP a index nákupních manažerů

Pozitivní vývoj v obchodních jednáních mezi USA a Čínou také přispívá ve snížení obav investorů. Dohody nicméně zatím stále nebylo dosaženo a není pravděpodobné, že by k ní došlo v nejbližší době. Není jisté, že obě době brzy dojdou k dohodně na některých problémech jako jsou čínská měnová politika, kybernetická bezpečnost, práva k duševnímu vlastnictví a dotace státních podniků.

Možná dohoda s Čínou ale neznamená, že by tažení amerického perzidenta Trumpa bylo u konce. Například je možné, že zvýší cla na evropská evropské produkty, jako jsou auta, helikoptéry, víno a sýry jako odpověď na dotace francouzsko-německo-španělskému výrobci letadel Airbus, které negativně ovlivňují amerického konkurenta, společnost Boeing.

Brexit je hlavní politickou událostí

Největší rizika ekonomického růstu v eurozóně jsou v politické sféře. To zahrnuje i Brexit, ve kterém už není jednoduché se vyznat. Na stole je spousta možností – od Brexitu bez dohody, až po žádný Brexit a  cokoliv mezi tím. Nové referendum nebo referendum na schválení dohody s EU jsou také možné. Vzhledem k  tomu, že ani pro Spojené králoství ani pro Evropskou unii nebude prospěšný Brexit bez dohody, evropští představitelé souhlasili s odkladem až do 31. října. Vývoj situace v Londýně tak neměl velký dopad na  finační trhy.

Na stránku nabídky ING Podílových fondů

Zdroj: Monthly Investment Outlook April 2019, ING Investment Office, Amsterdam

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.