Přihlásit  

Investice jako alternativa zhodnocení úspor na důchod

12.06.2015

Povinným odvodům na důchodové pojištění se nevyhneme. Dokáže nám ale tento státní systém zajistit v penzi životní standard, na který jsme zvyklí? Buďme realisti – nedokáže. Vzhledem k tomu, že snahy o další důchodové pilíře nedopadly podle představ většiny, musíme se spolehnout na vlastní rozum a úsilí a o své klidné stáří se postarat, alespoň po té finanční stránce, sami. Vytváření rezervy na  důchod patří k cílům s dlouhodobým horizontem, pro který se jednoznačně vyplatí uvažovat o investování do podílových fondů. Hodí se však i  další doplňkové produkty. Pojďme se na problematiku spoření na důchod podívat blíže.

Jako náš klient patříte k těm, kdo si vytvářejí úspory – ať už pravidelnými měsíčními úložkami, nebo nepravidelným spořením. Možná, že právě finanční rezerva na důchod je jedním z vašich spořicích cílů. Pokud ano, chováte se zodpovědně a  zasloužíte si pochvalu. Dalším krokem, který by mohl následovat, je zrevidovat, zda se vaše úspory na důchod, které nebudete v nejbližší době potřebovat, zhodnocují efektivně. Jedním ze základních kamenů úspěchu ve světě financí je totiž schopnost dívat se do budoucnosti a uvažovat v delších časových horizontech. V případě finanční rezervy na důchod se vám to může vyplatit.

Jedním z produktů vhodných pro vytváření finanční rezervy na důchod je penzijní připojištění, které patří k bezpečnějším nástrojům a vzhledem ke státnímu příspěvku a daňovým úlevám je dobré ho do  finančního portfolia zařadit. Výše zhodnocení úspor u něj však není ideální, a  proto je vhodné ho doplnit o investiční nástroj, jako jsou investice do  podílových fondů. Zvláště pokud máte do penze více než pět let. Investice v  délce pěti a více let totiž dokážou případné riziko investování rozložit a i případné poplatky se v delším časovém úseku stanou snesitelnějšími. A samozřejmě, čím dříve začnete, tím delší časový horizont máte před sebou a s ním roste i potenciál výnosů.

Pokud máte pocit, že jsou pro vás investice moc složité, nenechte se mýlit, investování zase taková věda není. Je to stejné, jako když jste si v minulosti obstarávali informace při založení běžného účtu, pojistek nebo hypotéky. K získání základního přehledu o nich vám stačí pár chvil strávených u počítače. A takové úsilí přeci za lépe zhodnocené úspory stojí, nebo ne?

Do investování se nemusíte vrhat po hlavě a vsadit veškeré úspory „na jednu kartu“. Je naopak velmi vhodné ponechat si část peněz jako disponibilní rezervu. Roli investora si můžete vyzkoušet postupně, s menšími částkami a pravidelnými vklady. Například jednoduchý a  transparentní investiční nástroj ING Investice nabízí začínajícím investorům výběr ze tří základních  podílových fondů s různými úrovněmi rizika a investičního horizontu. Pro zkušenější investory je nabídka rozšířena o další tři doplňkové fondy zaměřené na konkrétní regiony tak, aby si každý mohl vybrat podle svého gusta. Je jen na vás, který z nich si zvolíte. Vybrat podílový fond, založit ING Investice a obsluhovat je lze jednoduše on-line prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Pokud se rozhodnete, že své peníze potřebujete, máte je prostřednictvím zpětného odkupu k dispozici do pěti pracovních dní. Investovat můžete už od 500 korun měsíčně. ING Bank nabízí jako první na českém trhu nulové vstupní a výstupní poplatky s neomezenou platností, a tak se nemusíte bát zadat trvalý příkaz na měsíční investování s tím, že časem budete platit něco navíc.   Otevírá se tak snazší cesta k investování široké veřejnosti. Investování nikdy nebylo jednodušší a  dostupnější a vaše vyhlídky na finančně zajištěné stáří tak růžové.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.