Přihlásit

Investice jako alternativa spoření na důchod

12.06.2015

Vzhledem k tomu, že snahy o další důchodové pilíře nedopadly podle představ většiny, musíme se spolehnout na vlastní rozum a úsilí a o své klidné stáří se postarat, alespoň po té finanční stránce, sami.

Investice jako alternativa spoření na důchod

Povinným odvodům na důchodové pojištění se nevyhneme. Dokáže nám ale tento státní systém zajistit v penzi životní standard, na který jsme zvyklí? Buďme realisti – nedokáže. Vzhledem k tomu, že snahy o další důchodové pilíře nedopadly podle představ většiny, musíme se spolehnout na vlastní rozum a úsilí a o své klidné stáří se postarat, alespoň po té finanční stránce, sami. Vytváření rezervy na  důchod patří k cílům s dlouhodobým horizontem, pro který se jednoznačně vyplatí uvažovat o investování do podílových fondů. Hodí se však i  další doplňkové produkty. Pojďme se na problematiku spoření na důchod podívat blíže.

Investice jako alternativa spoření na důchod

Jako náš klient patříte k těm, kdo si vytvářejí úspory – ať už pravidelnými měsíčními úložkami, nebo nepravidelným spořením. Možná, že právě finanční rezerva na důchod je jedním z vašich spořicích cílů. Pokud ano, chováte se zodpovědně a  zasloužíte si pochvalu. Dalším krokem, který by mohl následovat, je zrevidovat, zda se vaše úspory na důchod, které nebudete v nejbližší době potřebovat, zhodnocují efektivně. Jedním ze základních kamenů úspěchu ve světě financí je totiž schopnost dívat se do budoucnosti a uvažovat v delších časových horizontech. V případě finanční rezervy na důchod se vám to může vyplatit.

Jedním z produktů vhodných pro vytváření finanční rezervy na důchod je penzijní připojištění, které patří k bezpečnějším nástrojům a vzhledem ke státnímu příspěvku a daňovým úlevám je dobré ho do  finančního portfolia zařadit. Výše zhodnocení úspor u něj však není ideální, a  proto je vhodné ho doplnit o investiční nástroj, jako jsou investice do  podílových fondů. Zvláště pokud máte do penze více než pět let. Investice v  délce pěti a více let totiž dokážou případné riziko investování rozložit a i případné poplatky se v delším časovém úseku stanou snesitelnějšími. A samozřejmě, čím dříve začnete, tím delší časový horizont máte před sebou a s ním roste i potenciál výnosů.

Pokud máte pocit, že jsou pro vás investice moc složité, nenechte se mýlit, investování zase taková věda není. Je to stejné, jako když jste si v minulosti obstarávali informace při založení běžného účtu, pojistek nebo hypotéky. K získání základního přehledu o nich vám stačí pár chvil strávených u počítače. A takové úsilí přeci za lépe zhodnocené úspory stojí, nebo ne?

Do investování se nemusíte vrhat po hlavě a vsadit veškeré úspory „na jednu kartu“. Je naopak velmi vhodné ponechat si část peněz jako disponibilní rezervu. Roli investora si můžete vyzkoušet postupně, s menšími částkami a pravidelnými vklady. Například jednoduchý a  transparentní investiční nástroj ING Investice nabízí začínajícím investorům výběr ze tří základních  podílových fondů s různými úrovněmi rizika a investičního horizontu. Pro zkušenější investory je nabídka rozšířena o další tři doplňkové fondy zaměřené na konkrétní regiony tak, aby si každý mohl vybrat podle svého gusta. Je jen na vás, který z nich si zvolíte. Vybrat podílový fond, založit ING Investice a obsluhovat je lze jednoduše on-line prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Pokud se rozhodnete, že své peníze potřebujete, máte je prostřednictvím zpětného odkupu k dispozici do pěti pracovních dní. Investovat můžete už od 500 korun měsíčně. ING Bank nabízí jako první na českém trhu nulové vstupní a výstupní poplatky s neomezenou platností, a tak se nemusíte bát zadat trvalý příkaz na měsíční investování s tím, že časem budete platit něco navíc.   Otevírá se tak snazší cesta k investování široké veřejnosti. Investování nikdy nebylo jednodušší a  dostupnější a vaše vyhlídky na finančně zajištěné stáří tak růžové.