Přihlásit  

Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Odhadovaný deficit 300 mld. je nejvyšší v historii České republiky

13.05.2020

 

Letos budeme čelit deficitu v hodnotě až 300 mld. Kč, nejvyššímu v historii našeho samostatného státu. Tak vysoký deficit nás sice nepoloží, ale můžeme čekat komplikace v budoucnu. Víc se dozvíte v našem pravidelném komentáři Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING.

Ministerstvo financí už podruhé zvýšilo odhad deficitu státního rozpočtu pro letošní rok, a to z 200 mld. Kč na 300 mld. Kč. To je nejvyšší deficit v historii samostatné České republiky. Už když ministerstvo poprvé změnilo schodek z původně plánovaných 40 mld. Kč na 200 mld. Kč před začátkem koronavirové krize, předpokládalo se, že se nebude jednat o finální číslo.

Jak se v letošním roce tuzemská ekonomika postupně propadala ruku v ruce s rozšiřováním ekonomických opatření vlády, bylo jasné, že deficit v letošním roce ještě naroste. Předpokládaných 300 mld. Kč už ve větší míře odpovídá našim dřívějším očekáváním, ale zároveň ho stále nelze brát jako finální číslo.

Ani deficit přesahující 300 mld. Kč ještě nebude znamenat pro tuzemskou ekonomiku problém. Naše zadlužení je v mezinárodním kontextu nízké a letošní vysoký deficit jsme schopni zvládnout. Na druhou stranu platí, že boj s koronavirem nebude zadarmo. Peníze na něj vynaložené budou chybět jinde, například na dostatečné zvýšení platů učitelů nebo na dlouho odkládanou penzijní reformu.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.