Přihlásit  

Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Očekávané ekonomické oživení se odkládá

02.03.2020

Přestože závěrem minulého roku začaly sílit názory, že světová ekonomika má to nejhorší za sebou a letošní rok přinese oživení, realita vypadá trochu jinak. Rozjezd ekonomiky je zatím nepřesvědčivý a na trzích zavládla panika spojená s šířením koronaviru mimo Čínu.

Konec minulého roku zmírnil obavy ohledně toho, jak se bude světová ekonomika v letošním roce dále vyvíjet. Obchodní dohoda mezi USA a Čínou a jasnější směřování Brexitu přinesly na trhy vlnu optimismu. I když bylo jasné, že řada rizik bude přetrvávat a letošní rok nebude bezproblémový, skutečnost je opět složitější.

Černou labutí se stala nákaza novým typem koronaviru, která způsobila některým čínským regionům citelné problémy. Počty nakažených už přesahují 80 tisíc. Zmíněná situace vedla k omezení výroby místních továren. Ty jsou ale klíčovými dodavateli pro mnoho zemí po celém světě. Některé firmy oznámily, že se mohou dostat do potíží, pokud budou odstávky v Číně pokračovat. Koncem února pak na trzích zavládla panika způsobená šířením koronaviru mimo Čínu. Akciové indexy se začaly propadat, tržní úrokové sazby klesat a měny našeho regionu opět oslabovat. Namísto očekávaného oživení světové ekonomiky tak začátek roku nabral citelně jiný směr.

I když může být nákaza koronavirem pro světovou ekonomiku krátkodobě poměrně negativní, obecně se předpokládá, že bude jeho dopad pouze jednorázový. To by mělo celkové negativní důsledky mírnit, jelikož firmy nebudou kvůli dočasným výpadkům propouštět své zaměstnance. Zároveň platí, že jak rychle na trhy panika přišla, tak rychle může odeznít, pokud začnou přicházet příznivější zprávy o průběhu nákazy.  

Větším a dlouhodobějším rizikem pro naši domácí ekonomiku bude stále další vývoj v německém průmyslu, který podle čísel zveřejněných začátkem roku příliš optimismu nepřináší. Také dvouciferný propad ve výrobě automobilů v Německu naznačuje, že tamní sektor se potýká s problémy, které vzhledem ke zpřísnění emisních limitů nemusí rychle skončit. 

Tuzemská ekonomika v závěru minulého roku zpomalila a její růst patřil mezi nejslabší za poslední 3 roky. Vzhledem k přetrvávajícímu slabšímu vývoji v zahraničí by měla letos dále zvolňovat a očekávání se posouvají k růstu kolem 2,0 %. Jak ale naznačuje současný nejistý vývoj v zahraničí, pokud bude letos růst tuzemské ekonomiky začínat číslovkou dvě, bude to stále příznivá zpráva.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.