Přihlásit  

Dostali jste o Vánocích košem?

17.01.2017

Mysleli jste si, že dárky, které jste letos vybrali pro své milované, jsou ty nejlepší, a že za ně sklidíte vděčnost a slova díků? A namísto toho jste se setkali s nepatrným úšklebkem, pozvednutým obočím a rozpačitým „tak dík“?

Nevděčníci, říkáte si. Nejste v tom sami, nechtěný vánoční dárek našla vloni pod stromečkem skoro čtvrtina Čechů. To, že jsou Vánoce tradičně obdobím obdarovávání, ještě nutně neznamená, že za dárky musíte utratit balík, a už vůbec ne to, že budou obdarovaní s dárky spokojeni.

Každoroční předvánoční honička za „dokonalými“ Vánocemi, zvýšené výdaje, ale i dřívější zkušenosti s negativními reakcemi obdarovaných v nás mohou snadno vyvolat stres. Potvrzují to i data mezinárodního průzkumu ING, ve kterém polovina české populace uvedla, že se cítí pod tlakem z toho, že musí o Vánocích utrácet.

Říká se, že obdarovávat přináší často větší pocit uspokojení a štěstí než dárky přijímat. S tímto vědomím také většina z nás dárky pro své milované pořizuje. Prostě jim chceme udělat radost a i nás samotné těší, pokud se to podaří. Ale ani tyto pozitivní emoce nepřehluší fakt, že Vánoce jsou po stránce výdajů velmi náročným obdobím, které nemusí každá domácnost ustát bez následků. A tak, i když průzkum ukázal, že lidé napříč Evropou své výdaje na Vánoce čím dál lépe plánují a dva z pěti si na ně cíleně spoří, stále jsou tací, kteří jsou ochotni si na dárky půjčit. V loňském roce tak učinilo 8 % Čechů. V porovnání s Američany se však držíme při zemi – kvůli svátkům se jich zadlužila téměř čtvrtina.

Že tyto řádky nezní moc povzbudivě a na Vánoce by se nemělo nahlížet skrze peníze? Věřte, že i my bankéři máme Vánoce rádi a že toto období nabité pozitivními emocemi milujeme. Malé varování ale neškodí. Je lépe si uvědomit případná rizika s přestřelenými výdaji a případnými půjčkami dříve, než vám po Vánocích zůstanou jenom oči pro pláč.

Začněte raději na Vánoce šetřit uz dnes.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.