Přihlásit  

Dostali jste o Vánocích košem?

17.01.2017

Dostali jste o Vánocích košem?

Mysleli jste si, že dárky, které jste letos vybrali pro své milované, jsou ty nejlepší, a že za ně sklidíte vděčnost a slova díků? A namísto toho jste se setkali s nepatrným úšklebkem, pozvednutým obočím a rozpačitým „tak dík“?

Dostali jste o Vánocích košem? ING Bank průzkum

Nevděčníci, říkáte si. Nejste v tom sami, nechtěný vánoční dárek našla vloni pod stromečkem skoro čtvrtina Čechů. To, že jsou Vánoce tradičně obdobím obdarovávání, ještě nutně neznamená, že za dárky musíte utratit balík, a už vůbec ne to, že budou obdarovaní s dárky spokojeni.

Každoroční předvánoční honička za „dokonalými“ Vánocemi, zvýšené výdaje, ale i dřívější zkušenosti s negativními reakcemi obdarovaných v nás mohou snadno vyvolat stres. Potvrzují to i data mezinárodního průzkumu ING, ve kterém polovina české populace uvedla, že se cítí pod tlakem z toho, že musí o Vánocích utrácet.

Říká se, že obdarovávat přináší často větší pocit uspokojení a štěstí než dárky přijímat. S tímto vědomím také většina z nás dárky pro své milované pořizuje. Prostě jim chceme udělat radost a i nás samotné těší, pokud se to podaří. Ale ani tyto pozitivní emoce nepřehluší fakt, že Vánoce jsou po stránce výdajů velmi náročným obdobím, které nemusí každá domácnost ustát bez následků. A tak, i když průzkum ukázal, že lidé napříč Evropou své výdaje na Vánoce čím dál lépe plánují a dva z pěti si na ně cíleně spoří, stále jsou tací, kteří jsou ochotni si na dárky půjčit. V loňském roce tak učinilo 8 % Čechů. V porovnání s Američany se však držíme při zemi – kvůli svátkům se jich zadlužila téměř čtvrtina.

Že tyto řádky nezní moc povzbudivě a na Vánoce by se nemělo nahlížet skrze peníze? Věřte, že i my bankéři máme Vánoce rádi a že toto období nabité pozitivními emocemi milujeme. Malé varování ale neškodí. Je lépe si uvědomit případná rizika s přestřelenými výdaji a případnými půjčkami dříve, než vám po Vánocích zůstanou jenom oči pro pláč.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.