Přihlásit  

Čtyřicítka na krku a do důchodu daleko… A nebo ne?

04.12.2015

S dosažením čtyřicítky začíná v řadě z nás hlodat červíček pochybností, začínáme přehodnocovat dosavadní životní styl, pohlížíme do budoucnosti a zjišťujeme, že odchod do důchodu se nebezpečně přibližuje. Pokud patříte k těm, kteří se dokázali zbavit dluhů a s finanční přípravou na důchod už začali, můžete si čtyřicátiny naplno užít a jen pokračovat v tom, co vám doteď šlo tak dobře. Pokud však stále stojíte na startovní čáře, jsou vaše vyhlídky docela mrzuté.

Jak jste na tom?

Pokud jste promarnili příležitost, aby za vás peníze rozmnožil čas, nyní už to nedoženete. Můžete si to jednoduše spočítat sami. Síla zhodnocování v čase totiž nestihne zafungovat, pokud s investováním začnete pozdě. Podívejte se na graf.

Vývoj pravidelné investice 1 000 Kč měsíčně při předpokládaném výnosu 8% ročně

Vývoj pravidelné investice 1 000 Kč měsíčně při předpokládaném výnosu 8% ročně

Červeně šrafované čáry zobrazují hodnotu pravidelné měsíční investice ve výši 2 500 korun s předpokládaným osmiprocentním výnosem po dvaceti, respektive třiceti letech.

To v našem modelovém případě znamená, že dvacet let investování vám přinese přibližně 1 300 000 Kč, zatímco po třiceti letech budete mít 3 240 000 Kč. A to je rozdíl!

Co teď?

Je jasné, že ve vlaku směřujícím k finančně zajištěné penzi nesedíte v první třídě. Neposlouchá se to hezky, ale je to tak. Svět se tímto zjištěním ale nezboří, a i když vaše situace není růžová, stále je čas na nápravu. Ano, jde to – to je ta dobrá zpráva. Ta horší je, že to nebude jednoduché. Musíte se rozhodnout pro správnou variantu. Která to bude?

1. Začít investovat třikrát tolik, než bylo třeba před deseti lety

Počty jsou kruté, ale jednoduché. Pokud s přípravou na důchod začnete pozdě, nestihne zafungovat síla zhodnocování v čase, která by vám přinesla požadovanou cílovou částku. Je proto třeba začít odkládat veškeré možné volné finanční prostředky. Pokud začínáte ve čtyřiceti, měli byste spořit trojnásobek toho, co byste k dosažení cílové částky potřebovali o deset let dřív.

2. Přijmout vyšší riziko

Riziko je všude kolem nás a my ho ve většině případů přirozeně akceptujeme. Například při jízdě po dálnici důvěřujeme jednoduché bílé čáře, že nás uchrání od střetu s nákladním autem. Otázkou tedy není, zda riziko přijmout, či nikoliv, ale jakou míru jsme ochotni akceptovat. Pokud nemáte k investování sedm a půl tisíce měsíčně, jiná možnost než přijmout vyšší riziko a dorovnat tak chybějící prostředky vám nezbývá.

3. Víc se do investování zapojit

Jsou investice, které jsou aktivnější než jiné. Pokud se s nimi naučíte dobře pracovat, mohou být výnosnější. Dobrým příkladem je pronájem nemovitosti. Kdo s tím má zkušenosti, ten potvrdí, že se rozhodně nejedná o pasivní investici. Abyste zlepšili svou šanci na úspěch, a tedy na vyšší výnos, budete muset renovovat a opravovat, shánět nájemníky a vypořádávat se s jejich požadavky. Za dvacet let se ale dá tato investice proměnit v nezávislý příjem s ochranou proti inflaci.

Čas utáhnout si opasky

Abyste zvládli dosáhnout požadované cílové částky, která vám zajistí klidnou penzi, bude nutné odepřít si pár věcí, na které jste možná zvyklí. Ve čtyřiceti budete pravděpodobně blízko svého příjmového maxima, a pokud jste dosud nezačali s investováním nebo intenzivním pravidelným odkládáním stranou, pravděpodobně zbytečně moc utrácíte. A to musí skončit.

Vždycky je naděje

Nebudeme si nic nalhávat, začínat s vytvářením finanční rezervy na důchod ve čtyřiceti je trochu pozdě a dohnat ujíždějící vlak není jednoduché. Většina z nás však má alespoň nějaký objem prostředků, se kterými se může pustit do investování. A téměř každý si dokáže najít chvilku na správu svých investic a financí obecně, ale i na sebevzdělávání v této oblasti. Jde přeci o jeho peníze a jeho klidné stáří, které si určitě zaslouží.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.