Přihlásit  

Chcete ušetřit peníze, ale chybí vám motivace?

28.11.2019

Milujeme dopamin, který vzniká v našem mozku okamžitou odměnou a po kterém je nám tak dobře. Na něm jsou založené lajky na sociálních sítích a návykovost našich chytrých telefonů. Ale šetření a úspory fungují na opačném principu, na odložení okamžité spotřeby do budoucnosti. Proto má mnoho lidí problém svoje peníze uspořit. Všichni ale chceme větší úspory, abychom dosáhli na věci nebo zážitky, po kterých toužíme a na které nemáme hned. Kde vzít potřebnou motivaci? 

Máme tu pro vás pár tipů:

 1. Jaké jsou vaše skutečné priority?

  Pokud chcete ušetřit peníze a mít se lépe, je dobré zmapovat si, jak jste na tom právě teď. Začněte zrevidováním žebříčku svých hodnot. Co je pro vás důležité. Ale skutečně důležité. Nejen to, o čem se domníváte, že je vaší prioritou. Co o vás říká vaše finanční realita? Není dobré částky odhadovat. Protože vás zajímá, jak na tom doopravdy jste, co přesně říkají výpisy z vašich bankovních účtů, kreditních karet a z účtenek. Jak postupovat?

 2. Souhlasí vaše výdaje s vašimi prioritami?

  Až budete vyhazovat zbytečné krámy, napište si naopak všechno, co ještě využijete. Stačí obecně v kategoriích domácí spotřebiče, nářadí, sportovní vybavení, boty, kabáty, bundy apod. Vsadíme se s vámi, že ani nevíte, co všechno jste za ty roky nashromáždili. A zbytečně byste si kupovali něco podobného.

 3. Co skutečně chcete

  Dalším krokem je ujasnit si, co tedy doopravdy chcete. Jaká jsou vaše přání? Představy o budoucnosti? Jaké jsou vaše pravé priority? Pak nezbývá, než s nimi sladit i své finance a do čeho je vkládáte. Potom budete mít teprve jistotu, že se skutečně blížíte svým cílům.

 4. Spořte utrácením za správné věci

  Zní to jako paradox: Pokud chcete ušetřit více peněz, musíte utrácet. Ale podmínkou je, že utrácíte za správné věci. Musíte si ujasnit, jestli je vaší životní prioritou stát se gurmánem a stravovat se v těch nejlepších restauracích, bavit se a kupovat si především technické vychytávky a elektroniku, žít hodně trendy lifestyle, kterým budete ovlivňovat druhé, a vydělávat si třeba jako influencer, nebo vám spíš záleží na založení vlastní rodiny, takže chcete vlastní bydlení, nebo na vašich dětech a rádi byste, aby mohly studovat na prestižní univerzitě v zahraničí. Vy sami si vyberete svůj vlastní styl a mix vašich hodnot. A peníze potom můžete ušetřit v těch oblastech, které pro vás nejsou až tak důležité.

Jen do toho

Bojíte se podívat pravdě o vašich financích do očí? Není důvod. Posune vás to jedině dopředu! Je užitečné ověřit si, nakolik se držíte svých priorit, a pokud je to potřeba, přehodnotit svoje návyky, případně i samotné hodnoty..

Chci začít spořit

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.