Přihlásit  

Češi nechávají své úspory zahálet na běžných bankovních účtech

02.08.2013

Zdá se, že spousta z nás se svými úsporami nedokáže nakládat zrovna efektivně. Proč si to myslíme? Zjistili jsme totiž, že většina z nás své peníze nejčastěji ukládá na běžné účty. Ať už to děláme z pohodlí, anebo nedostatku informací, zbytečně se tím připravujeme nejen o případný zisk, ale i o to, co jsme na běžný účet uložili. 

Běžný účet totiž vzhledem ke své podstatě není pro naše úspory vhodným úložištěm. Můžeme si ho představit jako přestupní stanici pro naše peníze. Je sice bezpečná a dobře organizovaná, ale aby se úsporám dobře dařilo, potřebují růst. Na běžném účtu vinou minimálního úročení reálně ztrácejí na hodnotě. Alarmující zprávou je i to, že i v 21. století si až tři čtvrtiny Čechů nechávají část svých peněz v té nejméně bezpečné formě – jako hotovost doma v šuplíku. Přitom spořit nebo dokonce investovat je v dnešní době snadné. Rozhodli jsme se v ING Bank trochu blíž prozkoumat, jestli je to s tím odkládáním peněz do prasátka, obálky či šuplíku tak kritické. Ukázalo se, že víc než polovina českých domácností používá některý z klasických spořicích produktů. Nejoblíbenější jsou jednoznačně stavební spoření a spořicí účet. Pro začátek dobré. Možná by to šlo ale ještě efektivněji...? 

Na netermínovaných vkladech mají Češi uloženo 59 % celkových úspor, z nichž většinu tvoří běžné účty (37 %). Podle statistik ČNB to koncem května znamenalo 661,7 miliardy korun právě na běžných účtech. To je mnohem víc než zhruba 400 miliard korun uložených ve stejném období na spořicích účtech a dalších netermínovaných vkladech. Každý český občan má tedy na běžném účtu v průměru skoro 63 tisíc korun. Termínované vklady pak představují dlouhodobě asi 40 % celkových bankovních vkladů.
 

Blýská se na lepší časy?

Zjistili jsme, že nejčastějším důvodem, proč necháváme své úspory ležet na běžném účtu, je potřeba mít peníze kdykoliv k dispozici. Vyplatí se připomenout, že spořicí účet ING Konto tohle umožňuje. 

Dalšími motivy jsou jednoduchost, žádné poplatky navíc anebo nechuť zřizovat další účet. Některé důvody lze pochopit, jiné příliš ne. Každý rozumný střadatel by se přece měl snažit, aby se jeho úspory zhodnocovaly. A to běžné účty ani domácí pokladnička nedokážou. Přitom například založení spořicího účtu je maximálně jednoduché. Zvládnete to během několika minut přes internet, žádné další zařizování nebo chození na pobočku. Peníze na něm jsou dostupné hned a bez výpovědní lhůty. Zřízení účtu a jeho vedení je ve většině případů bez poplatků, a přitom nabízí zhodnocení jakékoliv částky, která by jinak zahálela na běžném účtu. Je dobré si postupně vytvářet a udržovat finanční rezervu ve výši tří- až šestinásobku měsíčního příjmu domácnosti. Od roku 2010 lze pozorovat zvýšený zájem o spořicí účty právě na úkor těch běžných bankovních. Náš průzkum ukázal, že v uplynulém roce si spořicí účet založilo 39 % dotazovaných. Polovina z nich sáhla po produktu své domácí banky, druhá skupina vybírala z nabídky jiných bankovních domů.
 

Důležité tipy pro vaše spoření:

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.