Přihlásit  

Češi loni nejvíce šetřili na volnočasových aktivitách a oblečení, stejně jako zbytek Evropy

05.02.2014

Češi loni nejvíce šetřili na volnočasových aktivitách a oblečení, stejně jako zbytek Evropy

05.02.2014

Dvě třetiny Čechů se v loňském roce snažily omezit své výdaje. Z mezinárodního průzkumu ING Bank vyplývá, že téměř polovina Čechů šetřila na zábavě a  volnočasových aktivitách (47 %), více než třetina pak na oblečení (38 %). Zbytek Evropanů je na tom podobně. Obyvatelé starého kontinentu omezovali výdaje ve většině ohledů častěji než Češi, o něco více než ve zbytku Evropy se u nás šetří pouze na jídle. Své výdaje nijak neomezilo 22 % Evropanů a 33 % Čechů.

„Téměř čtyři pětiny obyvatel starého kontinentu loni omezovaly své pravidelné výdaje. Je logické, že v těchto případech sahají nejdříve na ty zbytné a uskrovňují se hlavně ve volnočasových aktivitách a nákupu oblečení. Další významnou položkou, na které Evropané šetří, je dovolená,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a pokračuje: „Češi výrazně méně než Evropané omezovali své investice do vylepšení stávajícího bydlení a také na již zmíněnou dovolenou, což může souviset s celkově nižšími výdaji na tyto potřeby. Na druhou stranu je znepokojující, že častěji než ostatní Evropané hledáme úspory při nákupu potravin.“

Tabulka č. 1 – Na čem Evropané nejvíce šetřili

Výdaje Evropa Česká republika
Volnočasové aktivity 53 % 47 %
Oblečení 48 % 38 %
Dovolená 45 % 34 %
Jídlo 29 % 34 %
Bydlení (investice do zařízení, renovace) 29 % 13 %
Telefon/internet 25 % 25 %
Výdaje jsem neomezoval 22 % 33 %

Důvody omezování výdajů jsou různé. Pro někoho je to nižší rozpočet na domácnost nebo vyšší ceny, pro jiného přání vytvořit si finanční rezervu. V takovém případě, pokud se domácnostem podaří omezením výdajů ušetřit, doporučuje ING Bank jako odborník na spoření, uložit peníze na zvláštní, například spořicí účet. Jeho zřízení a vedení je zpravidla zdarma, peníze na něm se pravidelně zhodnocují, a přitom jsou stále k dispozici.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.