==FOOTER==

Přihlásit  

5 tipů jak zabezpečit své peníze a nepřijít o ně

05.04.2016

Peněženka v zadní kapse kalhot nebo hned navrchu v kabelce, PIN na papírku v peněžence rovnou vedle platební karty nebo dva roky nezměněné heslo do internetového bankovnictví. Je vám to povědomé? Pak jsou následující řádky určeny právě vám. I když se vám zdá, že máte vše pod kontrolou a nemůže se nic stát, při nakládání s penězi se vyplatí být ostražitý a důsledný při dodržování základních bezpečnostních pravidel. Jde přeci o vaše peníze.

Držte si PIN daleko od karty

1. Držte si PIN daleko od karty

Zní to už ohraně, ale stále se najde spousta lidí, kteří mají přímo u karty papírek s číslem PIN. Uložte si svůj osobní kód například do mobilního telefonu pod jménem, kterému budete rozumět jen vy. Stejně tak je důležité dávat pozor při jeho zadávání při výběru z bankomatu. Vyvarujte se toho, aby vám u výběru asistoval někdo další, byť by to byl kamarád nebo kolega z práce. Pokud vám při výběru hotovosti z bankomatu nebo v bance někdo cizí tak říkajíc „dýchá za krk“, požádejte ho slušně, aby poodstoupil a nechal vám trochu soukromí.

Pokud se vám zdá, že se bankomat chová nestandardně, nebo je na něm připevněno podezřelé zařízení, neváhejte volat policii. A raději z něj nevybírejte.

Nastavte si na kartě limity

2. Nastavte si na kartě limity

Většina bank nabízí změnu limitů pro operace v rámci internetového bankovnictví. Nastavte si denní a měsíční limity pro výběr z bankomatu, pro jednorázovou platbu kartou, ale i pro celkový objem elektronických plateb. Pokud by někdy přece jen hrozilo zneužití karty, nemůže se stát, že přijdete o veškeré peníze v rámci jediné transakce, a získáte tak více času na zablokování karty.

Dejte si pozor na phishing

3. Dejte si pozor na phishing

Získávání citlivých údajů o majitelích bankovních účtů formou rozesílání podvodných e-mailů je poměrně rozšířená technika. Důležité je proto věnovat pozornost i nejmenším detailům, protože některé e-mailové zprávy mohou vypadat velmi důvěryhodně a působit jako běžná komunikace z vaší banky. Pokud si nejste jisti pravostí zprávy (jako základní vodítko často poslouží adresa, ze které e-mail přišel) zprávu raději smažte. Banka většinou důležité informace zasílá poštou, případně je naleznete v internetovém bankovnictví, kam máte přístup jen vy. Nikdy také v e-mailu neposílejte své osobní údaje, ani údaje ke svým finančním produktům – někdo by je mohl snadno zneužít. Nikdy nereagujte na e-mailové výzvy k zaplacení dlužné částky a neotvírejte přílohy zpráv, jejichž adresáta neznáte.

Nemějte doma moc peněz v hotovosti

4. Nemějte doma moc peněz v hotovosti

Rozhodnete-li se, že nejbezpečnější bankou je vaše matrace, myslete na to, že vás o našetřené peníze může připravit i něco jiného než zloději. Může přijít požár nebo vás nečekaně vytopí sousedi a rázem budete bez úspor. Nehledě na to, že peníze, které máte doma ve slamníku, nejenže nevydělávají, ale dokonce vám z nich ukrajuje inflace, takže se vaše úspory tenčí.

Mějte peníze na více místech – diverzifikujte

5. Mějte peníze na více místech – diverzifikujte

Nejjistěji předejdete pohromě, pokud své finance rozložíte na více míst najednou. Menší pohotovostní částku mějte doma, peníze k běžným každodenním výdajům na osobním kontě, na spořicím účtu vytvářejte disponibilní úspory a dlouhodobé zhodnocení nechte na investicích nebo dalších produktech. Mít všechny peníze na jednom místě na běžném účtu se nevyplácí jednak z bezpečnostního hlediska, ale ani z důvodu nízkých úrokových sazeb.

Umět se o své peníze postarat bezpečně a s rozvahou je jedna ze základních dovedností, které jsou nutné k navazujícím činnostem, jako je efektivní zhodnocení nebo komplexní správa finančního portfolia. Nebuďte tedy lhostejní k dodržování bezpečnostních pravidel. Určitě se vám to vyplatí.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.