Přihlásit  

Jak si vytvořit rezervu a klidně spát

11.10.2019

Jak si vytvořit rezervu a klidně spát

Asi nikdo z nás nemá problém s utrácením, ale s vytvářením finančních rezerv už to zas tak horké nebude. Jenže život si nemůžeme úplně do puntíku naplánovat, jak bychom možná chtěli, protože přináší mnoho překvapení. A právě na ta nečekaná, ať už pozitivní nebo negativní, je užitečné se připravit. Ale jak se přichystat, aby vás to tolik nebolelo? 

Kolik je ideál?

Pro představu: odborníci přes finance doporučují naspořit si bokem asi trojnásobek našich běžných měsíčních výdajů jako krátkodobou rezervu. Taková částka už dokáže posloužit jako nárazník při nenadálých situacích. 

Rozhodnutí, které nebolí

Nejméně bolestivý přístup k vytvoření finanční rezervy je pravidelné odkládání menších částek. Není to tak velký zásah do rozpočtu a ani ho nijak zvlášť nemusíte pocítit. Stačí si nastavit trvalý příkaz, který za vás bude pravidelně posílat vybranou částku stranou. Zkuste začít s nižším obnosem, který můžete postupně navyšovat a časem najít vlastní optimum.

Další tipy a triky

 

Ihned po ruce

Nechávat si rezervu na běžném účtu, kde ji máte neustále na očích a dohromady s penězi na režii, není úplně vhodný nápad. Větší suma na běžném účtu vás totiž může lehce svést k utrácení. Na druhou stranu potřebujete, abyste ji v případě nouze měli co nejdřív k dispozici. A právě za tímto účelem existuje spořicí účet.

Chraňte svoji rezervu

Rezervu si tvoříte do budoucnosti, ne na příští měsíc a určitě ne pro běžnou spotřebu nebo svá dražší přání. Abyste ochránili rezervu „sami před sebou“, stanovte si okolnosti, za jakých z ní budete čerpat.  Základním pravidlem by měly být nenadálé výdaje, které by jinak byly velkým zásahem do vašeho rodinného rozpočtu. Pro ostatní účely je dobré spořit odděleně.

Kdy se bude hodit

Žádný z nepředvídatelných okamžiků vás nemusí rozházet ani omezit, pokud máte našetřený dostatečný finanční polštář. Když vám selže auto nebo pračka, nebudete muset sahat na své dlouhodobější investice a ohrozit tak svoje sny nebo jistoty do budoucna. Ušetříte si poplatky za předčasný výběr, nepřijdete o zhodnocení svých peněz a ani se nezadlužíte. Rezerva má spoustu výhod, které za to stojí.

Další tipy a triky

 

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.