Přihlásit  

5 polopravd o investování do podílových fondů

19.07.2018

Investování do podílových fondů jsou v poslední době velmi oblíbenou cestou péče o peníze. Přesto o nich stále kolují nepodložené mýty. V dnešním článku si rozebereme pět nejčastěji skloňovaných polopravd.

1. Investování je jen pro odborníky

S tímto tvrzením se dá částečně souhlasit. Svět investičních produktů totiž může být někdy velmi složitý, a pokud nemáte zkušenosti, tak se v něm velmi pravděpodobně dříve nebo později popálíte. Tato zákonitost ale neplatí pro investování prostřednictví podílových fondů. Ty totiž vznikly jako řešení pro klienty, kteří se nechtějí zabývat studováním chování finančních trhů, ale chtějí si investování koupit jako jakoukoliv jinou službu. Abyste tedy mohli začít investovat, není potřeba rozumět finančním trhům.

2. Investování je na dlouho

Je pravda, že při investování do fondů jednoznačně hraje čas s vámi. Čím déle budete svou investici držet, tím větší je pravděpodobnost, že vám přinese očekávané výnosy. To ale neznamená, že se výnosy nemohou dostavit už před doporučenou dobou investování. A už vůbec to neznamená, že jsou peníze ve fondech vázané. Můžete si vybrat část nebo všechny kdykoliv budete potřebovat. Odprodeje investice jsou vždy zdarma. Pokud však prodáváte před dodržením doporučení doby držení tzv. investičním horizontem, který bývá typicky 3-6 let dle rizikovosti fondu, existuje zvýšené riziko, že fond budete prodávat pod cenou.

3. Investování je jen pro bohaté

V tomto případě se nelze mýlit více. Investovat může doslova každý. Začít investovat se dá třeba jen se 100 Kč. U nás v ING je otevření investiční smlouvy zdarma, a stejně tak si neúčtujeme vstupní poplatky na čtveřici základních fondů. Nemusíte mít na kontě statisíce, abyste se začali chytře starat o své úspory. Investovat do fondů lze i pravidelně tak, že každý měsíc odkládáte z výplaty třeba 300 Kč. Stačí si nastavit pravidelnou objednávku a o víc se nemusíte starat.

4. Investování je vždy velmi rizikové

Všechny formy investování peněz vždy obsahují riziko, že jejich cena bude kolísat. Rizika se nemůžeme nikdy zbavit, ale můžeme ho snižovat. Tady jsou tří základní pravidla. První, diverzifikujte a mějte peníze rozložené v různých typech investic. Druhé, respektujte doporučený investiční horizont. Třetí, investujte pravidelně každý měsíc menší částky a vyhněte se tomu, že nakoupíte za velkou částku, když budou ceny zrovna úplně nahoře.

5. Investováním všichni mojí známí prodělali

Příběhů, kdy se investování nepovedlo, znáte určitě nespočet. Většina investorů má v živé paměti roky 2007-2008, kdy se při světové finanční krizi propadaly akciové trhy o desítky procent a poznamenalo to samozřejmě i výkonnost většiny podílových fondů. Ti investoři, kteří se v panice zbavovali svých fondů se ztrátou, na finanční trhy zanevřeli, a o investování už nechtějí ani slyšet. Ekonomické poučky říkají, že se ekonomiky pohybují v cyklech, a že po každém silném odlivu, přijde i silný příliv. Ten kdo nezpanikařil a ve fondech vydržel, se dnes může těšit ze solidních zisků. Většině smíšených fondů trvalo jen pár let než ztráty z roku 2007-2008 vymazaly a začaly opět investorům dělat radost v podobě zajímavých zisků.

 

Chcete vědět více o tom co je podílový fond a máte 2 minuty času? Podívejte se na naše video:

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.