Přihlásit  

5 možností jak si poradit s kapesným pro děti

05.04.2016

5 možností jak si poradit s kapesným pro děti

Kapesné pro dětiNějakou formu kapesného dává dětem asi sedm z deseti českých rodičů. Většinou tuto tradici dodržují ti, kteří v dětství sami nějaké kapesné dostávali. Chtějí tak dětem vštípit finanční zodpovědnost a povědomí o  hodnotě peněz. Věří také, že pokud se jejich děti naučí zacházet s penězi už v dětství, usnadní jim to nakládání s financemi v dospělosti. A průzkum ING tyto úvahy potvrzuje.

Více než polovina lidí, kteří v dětství dostávali kapesné, má v dospělosti lepší kontrolu nad svými výdaji oproti těm, kteří žádné peníze nedostávali. Více než polovina jich pravidelně spoří, častěji si také odkládají na důchod. Tři čtvrtiny rodičů, kteří svým dětem dávají kapesné, mají pocit, že se díky tomu jejich děti cítí soběstačnější a lépe zvládají finanční plánování a hospodaření s penězi.

Jakou formu kapesného zvolit?

Určitě s námi budete souhlasit, že je důležité, aby se děti naučily zacházet s penězi a aby se postupně a úměrně svému věku seznamovaly se stále složitějšími finančními nástroji – ať už z osobní zkušenosti nebo zprostředkovaně díky sdílené zkušenosti rodičů. Povídejte si se svými potomky o tom, jaké výdaje vaše rodina má, kolik měsíčně utratíte za jídlo, za jejich kroužky, kolik stojí návštěva kina nebo aquaparku, i o tom, s jakými finančními produkty se budou v dospělém životě potkávat a jaké mají výhody i nevýhody.

A jedna rada na závěr. Pokud už dětem kapesné dáváte, nechte je, aby o svých penězích rozhodovaly samy. Je dobré vědět, za co peníze utrácejí, a nabídnout jim radu a pomoc či je případně vhodně nasměrovat. Pokud ale budou trvat na svém a rozhodnou se pro nákup podle vás nesmyslné hračky nebo obrovského pytle bonbonů, který byste jim sami nekoupili, nechte je. Jsou to jejich peníze. Ani vám by se nelíbilo, kdyby vám vaši potomci mluvili do nákupu nové kabelky nebo fotbalové permanentky.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.