Přihlásit  

4 způsoby, jak trvale navýšit své úspory

27.11.2019

Kolik máte peněz a kolik máte úspor je především o vašem způsobu myšlení. Primárně ne o tom, kolik vyděláváte. Finance jsou navíc skvělý ukazatel toho, jaké jsou vaše reálné hodnoty. Pokud si chcete ověřit, jak na tom jste, udělejte si svoji finanční a hodnotovou bilanci podle našeho návodu tady. Ať už si přehled vytvoříte nebo ne, určitě se vám budou hodit rady, jak uvažovat o svých penězích. Jaké principy vám pomůžou navýšit své úspory?

 1. Minimalizujte utrácení za nesprávné věci

  Co jste ochotni udělat pro to, abyste na tom byli celkově lépe? Čeho se dokážete vzdát? Pomáhá uvědomit si, že každý malý krok, který uděláme teď, se přímo promítne do naší budoucnosti. Jestli chcete ušetřit víc peněz, zamyslete se například, zda se dokážete vzdát častých návštěv v restauracích, omezíte nakupování drahého oblečení nebo si radši pořídíte auto s nižšími náklady. Co pro vás není až tak důležité?

 2. Zajistěte si růst přjmů

  Nenapadá vás jak? Cest je mnoho. Například zkuste prodat věci, které nepoužíváte, a přitom mají stále hodnotu. Můžete se pokusit rozjet vlastní podnikání nebo startup v oblasti, která vás baví. Ze začátku bude vaším koníčkem a časem vám možná začne i vynášet. Zvyšte si svou kvalifikaci. Je to investice, která se vám vrátí třeba v podobě povýšení či lépe ohodnocené náplni práce. Nebo zkuste zcela změnit práci za takovou, kde rovnou získáte vyšší plat. Ještě jednodušší varianta je říct si o navýšení platu na současném místě. V případě, že máte naspořeno, ale peníze vám leží na běžných účtech, je nejlepší investovat je tam, kde vám porostou, například do podílových fondů. Zajímejte se o možnosti, které existují.

 3. Zbavte se dluhů

  Pokud máte závazků až nad hlavu, je na čase změnit přístup. Zaměřte se při utrácení jen na to, co skutečně potřebujete. Uvědomte si, co jsou základní věci, bez kterých nemůžete fungovat, a těch se držte. Jde o výdaje na bydlení, jídlo a půjčky, které splácíte. Vždycky se sami sebe zeptejte: Vážně to potřebuju, nebo jen chci? A začněte si psát deník výdajů. Ten funguje, když si píšete skutečně každou utracenou korunu. I když si koupíte nějakou maličkost. Suma takových drobností může dosáhnout i na překvapivou částku. Až uvidíte skutečný tok svých peněz, budete mít jasno, kde je „černá díra“, ve které se vám ztrácí peníze.

 4. Sobě plaťte až v první řadě

  Zdá se, že si to odporuje s předchozí radou. Ale nenechte se mýlit. Tohle je doporučení, které můžete aplikovat teprve až po splacení všech vašich úvěrů. Podmínkou je, že máte volné peníze, které můžete ušetřit. Generovat úspory stylem, co mi zbude na konci měsíce, je riskantní. Proč? Jednoduše proto, že během měsíce lze o peníze rychle přijít díky neočekávanému výdaji. Nebo protože se neuhlídáte a odvážete se v utrácení. Z toho důvodu je skvělý nápad poslat si hned jako první peníze sobě, na svůj spořicí účet. Jako kdybyste platili někomu jinému.

Nevzdávejte to

Tohle je výborný začátek na cestě za vaším budoucím já, které má svoje finance pod kontrolou. Jen je důležité nezapomenout, že určitou dobu potrvá, než změníte svoje zaběhlé vzorce myšlení a chování. Chytré je počítat s tím, nenechat se časem odradit a trvale navýšit své úspory.

Chci začít spořit

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.