Přihlásit  

Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu

05.01.2021

• Nejčastěji třídíme odpad, šetříme vodou a jezdíme MHD
• Bezmála dvě třetiny Čechů věří, že odpovědným chováním může domácnost ušetřit
• Téměř 15 % mladých inspirovala k odpovědnému chování škola, desetinu celebrity

Praha - Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí. Necelá polovina (45 %) dotázaných dokonce tvrdí, že se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu a své okolí. Uvědomělejší jsou v tomto směru ženy, kde je to dokonce 50,4 %, zatímco u mužů 40,5 %. Ukázal to průzkum banky ING, která je celosvětově lídrem v oblasti udržitelnosti.

Více než třetina dotázaných říká, že se snaží chovat odpovědně, pokud je to příliš neomezuje. Dalších 12 % to sice zatím příliš neřeší, ale uvědomují si, že by se měli chovat odpovědněji.

Udržitelné chování se stává běžnou součástí našeho života. Jen něco přes 5 % Čechů v průzkumu ING uvedlo, že je to vůbec nezajímá a neřeší to. Nejde jen o přesvědčení, pro které je potřeba něco obětovat, téměř dvě třetiny (62 %) Čechů věří, že odpovědné chování může ušetřit jejich domácnosti peníze,“ vysvětluje Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

Třídíme odpad

V třídění odpadu jsme přeborníci, konkrétně 88 % Čechů o sobě tvrdí, že třídí, a dalších 6 % o tom uvažuje. Jednorázových plastů se však zatím vzdát příliš nechtějí, zatím to udělala jen čtvrtina (27 %) dotázaných a dalších 30 % o tom uvažuje. Dvě pětiny (40 %) Čechů si s sebou do obchodu berou vlastní obaly, do kterých nakupují. Další více než čtvrtina (28 %) o nákupu do přinesených obalů uvažuje.

Většina Čechů také šetří vodou, ať už odděleným splachováním, nebo třeba využíváním dešťové vody. Uvádí to 59 % dotázaných v průzkumu ING a dalších 16 % o tom uvažuje. 

Vegetariánství také může patřit k udržitelnému způsobu života, protože produkce masa zatěžuje životní prostředí. Průzkum však ukázal, že 86 % Čechů se masa vzdát nechce. Jen 6,5 % dotázaných uvedlo, že nejedí maso, a dalších 8,1 % uvažuje, že by se ho vzdali.

Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta a používali veřejnou dopravu. Celkem 45 % dotázaných v průzkumu ING tak již učinilo, stejné procento se ale svého plechového miláčka vzdát nechce. A s největší pravděpodobností se nejedná o ekologické auto. Elektromobilem či hybridem jezdí totiž jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % o tom však uvažuje.

Alternativní energie zatím Češi nevyužívají ani v domácnosti. Například solární panely, vítr nebo tepelné čerpadlo využívá jen desetina (10 %) dotázaných a další pětina (21 %) o tom uvažuje.

Základem je výchova

Výchova k odpovědnému chování je v Česku teprve na začátku. Jak ukázal průzkum banky ING, necelou pětinu (19 %) k tomu přivedli rodiče, 14 % pak jejich okolí, například přátelé nebo kolegové v práci. Jen 5 % k tomu přivedla škola. V 3 % případů to byla kultura ve firmě, kde pracují, a 2 % dotázaných se inspirovala nějakou celebritou, například sportovcem či umělcem.

Téměř 60 % dotázaných k odpovědnému chování nikdo nevychovával ani neovlivnil, podle svých slov na to přišli sami. Jde zejména o nejstarší generaci, kde to jsou více než dvě třetiny dotázaných, naopak u nejmladší generace je to už jen pouhá třetina. Rostoucí povědomí o odpovědném a udržitelném podnikání vidíme i ve školách, které dokázaly ovlivnit téměř 15 % nejmladší generace, u té nejstarší je to jen okolo 3 %. Důležitou roli u nejmladší generace hrají i pozitivní vzory ve společnosti. Téměř 9 % dotázaných inspirovaly nejrůznější celebrity, jako jsou sportovci nebo umělci. Pro nejstarší generaci tyto vzory zatím úplně chybí, a i ve střední generaci dokázaly ovlivnit jen 1 % dotázaných,“ dodává Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

.

O průzkumu:
Průzkum ING zaměřený na odpovědné a udržitelné chování Čechů proběhl v listopadu 2020 mezi tisícovkou respondentů
.

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.