Přihlásit  

Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Jak se zotavuje tuzemská ekonomika po propuknutí koronakrize

10.07.2020

Poslední makroekonomické indikátory naznačují, že ekonomická situace se postupně stabilizuje a tuzemská ekonomika se pomalu zotavuje. Některé negativní důsledky krize mohou dolehnout na ekonomiku až se zpožděním, jako je například růst nezaměstnanosti.

Poslední údaje z tuzemské ekonomiky  vyznívají do jisté míry smíšeně. Zatímco míra nezaměstnanosti prozatím citelně neroste tak jako v jiných zemích, průmyslová výroba byla v květnu i přes obnovení výroby v automobilkách meziročně stále o čtvrtinu nižší.  Výroba automobilů pak byla v květnu o polovinu nižší než před rokem. Také tržby ve službách zůstaly v květnu zhruba 20 procent pod úrovní minulého roku a u odvětví nejvíce zasažených pandemií koronaviru stále vidíme propad tržeb v rozmezí 80-90 procent. Jde především o tržby spojené s cestovním ruchem či ubytováním, ale také ve stravování byly tržby v květnu ve srovnání s minulým rokem poloviční.  

Naopak tržby v obchodech v květnu překvapily příznivě a jejich dubnový meziroční propad se v květnu zastavil. Utrácelo se zejména za sortiment zboží pro domácnosti, stále se více využívaly také nákupy přes internet, ačkoli méně než v dubnu. Rizikem však je, že se květnové tržby zvýšily spíše důsledkem odložené poptávky z předchozích měsíců, která v dalších měsících zpomalí.

Nadále však platí, že druhé čtvrtletí bude z pohledu ekonomické aktivity nejhorší a propad ekonomiky bude dvouciferný. Nicméně některé nepříznivé vlivy se mohou v ekonomice projevit až se zpožděním, například růst nezaměstnanosti po ukončení některých vládních opatření. Ačkoli tak již dochází k postupnému zotavování ekonomiky, budoucí vývoj má řadu rizik a v některých ohledech je předčasné tvrdit, že to nejhorší má již tuzemská ekonomika za sebou.
 

Rádi vám pomůžeme

Zavolejte nám na naši bezplatnou linku nebo nám nechte vzkaz a my se vám ozveme.